(коментар до ІПК ДФСУ від 23.04.2019 р. № 1766/5/99-99-13-02-03-16/ІПК)

Суть питання:

Чи є сума компенсації за найм житла, що виплачується поліцейським, базою нарахування єдиного внеску?

Позиція ДФСУ

Платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини й органи, що виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку чи компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового та начальницького складу (абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464, даліЗакон про ЄСВ).

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати (включаючи інші заохочувальні та компенсаційні виплати), у т.ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Тож, ДФС доходить такого висновку: до фонду оплати праці належать інші виплати, що мають індивідуальний характер, зокрема оплата найманого житла. З огляду на викладене, сума компенсації за найм житла, що виплачується поліцейським, є базою нарахування єдиного внеску. Проте індивідуальний характер виплати не є підставою для віднесення виплат до бази нарахування ЄСВ.

Лишається тільки дивуватися: звідки такий не обґрунтований жодною нормою висновок? Тим паче що поліцейські отримують грошове забезпечення, а не зарплату.

Коментар редакції

Військові частини й органи, які виплачують грошове забезпечення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового та начальницького складу, зобов’язані нараховувати ЄСВ на суми такого грошового забезпечення.

Грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 1 постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988).