Спрощена система в усі часи була й лишається привабливою для суб’єктів господарювання. Однак не варто забувати, що помірне податкове навантаження та «полегшений» облік, з одного боку, компенсуються низкою обмежень, заборон і спеціальних правил — з іншого. Тож, з’ясуймо, яке підводне каміння може очікувати на туристичних операторів і туристичних агентів, які вирішать бути платниками єдиного податку

Туроператори та єдиний податок

Передусім нагадаємо: туристичними операторами можуть були лише юридичні особи , тому питання вибору групи єдиного податку в них не постає — 3-я, без альтернатив. Ця група передбачає доволі лояльні умови. Тож, приймаючи рішення про застосування спрощеної системи, туроператори фактично мають зважати на єдине ключове обмеження, що стосується обсягу отримуваного доходу: протягом календарного року він не повинен перевищувати 5 млн грн (пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

 Туристичні оператори (далі — туроператори) — юридичні особи, що створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг, і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про туризм» від 15.09.1995 р. № 324/95-ВР, даліЗакон № 324).

Для туроператорів, що реалізують власний туристичний продукт (самостійно або через посередників), дохід визначається у загальному порядку, тобто згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ. Інакше кажучи, обкладенню єдиним податком підлягає вся сума виручки, отриманої від реалізації туристичного продукту (за вирахуванням ПДВ, якщо туроператор зареєстрований платником цього податку), у т.ч. сума винагороди, яка належить посередникам-турагентам, якщо останні залучалися туроператором. Власне в ІПК від 19.04.2018 р. № 1712/ІПК/10/13-01-12-04 фахівці ГУ ДФС у Львівській області чітко роз’яснили:

«Врахування витрат при визначенні доходу платника єдиного податку Кодексом не передбачено.

Дохід обліковується згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

При здійсненні Товариством туроператорської діяльності, зокрема у випадку реалізації готового туристичного продукту (у вигляді туристичних путівок), доходом Товариства є сума коштів, отримана від споживачів цього туристичного продукту відповідно до договорів на туристичне обслуговування».

До речі, предметом цієї консультації було питання туроператора-єдинника щодо можливості включати до власного доходу лише суму комісійної винагороди, адже фактично такий туроператор реалізує путівки (тури), куди входить сукупність різноманітних послуг (таких як: харчування, транспортування, розміщення, прибирання, оздоровчі процедури тощо), які надаються іншими суб’єктами господарювання на підставі договорів комісії. Проте, як висновується із процитованого роз’яснення, такий підхід контролерам виявився не до вподоби. Нашу точку зору щодо цього питання ми виклали в коментарі «Яка сума отриманих коштів потрапляє в дохід туроператора-єдинника» газети № 96/2018.