Турфірма (турагент) періодично пропонує своїм працівникам знижки на тури, якими вони користуються. Чи йдеться в такому випадку про персоніфіковану знижку й необхідність утримувати ПДФО та військовий збір? Чи можна надавати тури працівникам за зниженими цінами, але без додаткових податкових утримань?

ВІДПОВІДЬ: У такому разі справді мовиться про персоніфіковану знижку, і зрештою — про додаткове благо для працівника з відповідним оподаткуванням. Наразі ми не говоримо про знижку на тур як складову соціального пакета, а отже — й умову колдоговору турфірми.

Завважте, що тут не спрацьовує звільнення від оподаткування, передбачене абз. 2 пп. 165.3.5 ПКУ. Адже воно стосується наданих роботодавцем — платником податку на прибуток підприємств безоплатно або зі знижкою (у розмірі такої знижки) путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування. Однак путівка й туристичний ваучер (турпродукт) — різні речі. Пригадаймо їхні визначення.

Турпродукт — це передусім комплекс турпослуг, який поєднує не менше як дві такі послуги, що реалізують або пропонують для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, розміщення й інші турпослуги, не пов’язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об’єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо) (ст. 1 Закону України «Про туризм» від 15.09.1995 р. № 324/95-ВР, далі Закон про туризм). Формою письмового договору на туристичне або екскурсійне обслуговування, яка може використовуватися, є ваучер (ст. 23 Закону про туризм).

Путівка — це документ, який засвідчує право особи на отримання послуг з оздоровлення та відпочинку, умови перебування у відповідному закладі та визначає вартість і перелік послуг з оздоровлення та відпочинку. Це визначення згадується в контексті оздоровлення дітей (ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» від 04.09.2008 р. № 375-VI). Тобто путівка видається зазвичай для направленням особи до санаторно-курортного закладу, профілакторію, бази відпочинку, пансіонату.

Путівку придбавають у закладу оздоровлення та відпочинку, натоміть турпродукт формує туроператор, який і розраховується з власниками місць проживання та перевізниками, а турагент лише оплачує йому вартість туру.

Тож, якщо путівка зі знижкою для працівника не потрапить до оподатковуваного доходу з огляду на пп. 165.1.35 ПКУ, яку також цілком може реалізувати й турфірма, то зі знижкою на вартість туристичного або екскурсійного обслуговування ситуація буде інакшою.