(коментар до постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. № 391, далі — Постанова № 391)
Постановою № 391 Уряд підкоригував Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (далі — Порядок № 117). Водночас зауважимо, що ці зміни важко назвати позитивними для ПДВшників. Адже внаслідок запровадження цих змін буде більше блокувань податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК).
Зміни запрацювали з 11.05.2019 (з дня опублікування Постанови № 391 у газеті «Урядовий кур’єр» за 11.05.2019 р. № 87).
Як і раніше, усі ПН/РК, що направляються на реєстрацію до ЄРПН, проходять попередню перевірку на відповідність хоча б одній із трьох ознак, які дозволяють документові не потрапити під моніторинг відповідності критеріям ризиковості. Тобто дають імунітет від блокування.
Отож, згідно з п. 3 Порядку № 117 під блокування не потрапляють:
1) ПН, які не підлягають наданню отримувачеві (покупцеві) та/або складені за операціями, звільненими від ПДВ;
2) ПН/РК, що вписуються у 500-тисячний щомісячний ліміт;
3) ПН/РК платників ПДВ із податковим навантаженням понад 5% і зростанням ПДВ-зобов’язань у звітному періоді не більш як на 40% порівняно з місячним максимумом за останні 12 місяців.
Однак для використання ознак 2 і 3 урядовці додали умови. Проаналізуймо їх.
Ознака «500-тисячний щомісячний ліміт»
Як і раніше, платник ПДВ із початку кожного місяця може зареєструвати ПН/РК у ЄРПН без моніторингу до моменту досягнення ним обсягів постачання в 500 тис. грн (з урахуванням поданої на реєстрацію ПН/РК). Для розрахунку беруть обсяги постачання із зареєстрованих у поточному місяці ПН/РК (крім РК, поданих на реєстрацію в іншому місяці, ніж місяць, у якому вони складені), з урахуванням ПН/РК, поданої на реєстрацію в ЄРПН.
До змін цією преференцією могли скористатися платники в разі виконання двох умов, віднині — їх три (див. таблицю).
Таблиця
Було |
Стало з 11.05.2019 |
1) якщо обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у зареєстрованих ПН/РК у поточному місяці (крім РК, складених у попередніх місяцях) за операціями з одним отримувачем — платником ПДВ, не перевищує 50 тис. грн; 2) якщо керівник — посадова особа такого платника ПДВ є особою, що обіймає аналогічну посаду не більш ніж у трьох (включно) платників ПДВ |
1) якщо обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у зареєстрованих ПН/РК у поточному місяці (крім РК, складених у попередніх місяцях) за операціями з одним отримувачем — платником ПДВ, не перевищує 50 тис. грн; 2) якщо керівник — посадова особа такого платника ПДВ є особою, що обіймає аналогічну посаду не більш ніж у трьох (включно) платників ПДВ; 3) сума ПДВ (крім суми ПДВ, сплаченої під час увезення товарів на митну територію України), сплачена в попередньому місяці, становить понад 20 тис. грн |
Отже, якщо хоча б одна із зазначених у таблиці умов не виконується, ПДВшник не може скористатися 500-тисячним лімітом для безпроблемної реєстрації ПН/РК у ЄРПН.