Юрособа — платник єдиного податку групи 3 (неплатник ПДВ) здає в оренду нежилі приміщення. Згідно з умовами договору орендарі компенсують юрособі вартість комунальних послуг, щомісяця перераховуючи обчислені суми разом з орендною платою на його розрахунковий рахунок. Відповідно, юрособі-орендодавцеві необхідно сплачувати єдиний податок (5%) з отриманих сум компенсації. Чи можна, аби уникнути обкладення єдиним податком вартості комунальних послуг, оформити договірні відносини з орендарями таким чином, аби вони перераховували вартість таких послуг безпосередньо постачальникам останніх?

ВІДПОВІДЬ: Насамперед маємо констатувати, що уникнути сплати єдиного податку із суми комунальних платежів юрособі-орендодавцеві не вдасться (за винятком ситуації, коли орендарі укладуть прямі договори з постачальниками комунальних послуг і юридично вважатимуться їхніми отримувачами).

Безумовно, юрособа-орендодавець може укласти з орендарями договори доручення (гл. 68 ЦКУ), уповноваживши їх сплачувати від свого імені комунальні послуги. Проте у частині податкових наслідків для підприємства-орендодавця нічого не зміниться. Пояснімо чому.

Зважаючи на поставлене запитання, у договорах оренди погоджено, що орендарі компенсують вартість спожитих ними комунальних послуг. У ситуації, за якої суму компенсації орендарі перераховують на розрахунковий рахунок орендодавця, в останнього виникає право власності на грошові кошти, тобто виникає дохід у вигляді збільшення активів.

А ось у випадку, якщо комунальні послуги сплачуватимуться орендарями, і фізично грошові кошти (сума компенсації) не потраплятимуть на розрахунковий рахунок/до каси орендодавця, збільшення активів не відбуватиметься. Тим часом відбуватиметься зменшення зобов’язань орендодавця перед постачальниками комунальних послуг, що згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» і ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV також є доходом.