(Коментар до Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором суми доходу, виплаченого роботодавцем працівнику за товари (роботи, послуги), що були придбані таким працівником за рахунок власних готівкових коштів, затвердженої наказом Мінфіну України від 26.04.2019 р. № 181)

Уже понад рік податківці на місцях та у своїх роз’ясненнях вимагають оподатковувати компенсацію, яку виплачує роботодавець своєму працівникові за витрачені останнім власні кошти на придбання ТМЦ, робіт чи послуг для підприємства. Однак усі досвідчені бухгалтери знають, що така вимога притягнута за вуха.

На допомогу платникам податків прийшли фахівці Мінфіну. У коментованій УПК вони поставили крапку в цьому питанні, зазначаючи: не потрібно оподатковувати виплати працівникові, якими йому відшкодовують власні кошти, витрачені на вирішення господарських питань підприємства, зокрема — придбання ТМЦ, робіт, послуг.

З такою позицією ми цілком погоджуємося.

Адже, як наголошують фахівці Мінфіну, вирішуючи описані вище господарські питання підприємства, працівник виконує доручення свого роботодавця в межах укладеного з ним трудового договору. Тому й кошти, виплачені йому з метою покриття витрат, жодним чином не підпадають під поняття «оподатковуваного доходу».

Зазначена виплата має компенсаційний характер і не є іншим оподатковуваним доходом, як на цьому наголошували фіскали (див. ІПК від 10.05.2018 р. № 2080/6/99-99-13-02-03-15/ІПК і № 2081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, роз’яснення з категорії 103.04 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Однак для того, щоб і комар носа не підточив, Мінфін радить усе правильно оформити. А саме: працівник має подати до бухгалтерії у визначені законодавством строки Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та долучити до нього відповідні підтвердні документи.

Своєю чергою, керівник підприємства має затвердити вказаний Звіт. Цим він підтвердить доцільність та обґрунтованість здійснених працівником витрат. Для бухгалтерії підприємства це й слугуватиме підставою для відображення в обліку звичайного зобов’язання перед підзвітною особою. Тож, за таких умов у фізособи не виникає оподатковуваного доходу, а тому цю виплату не потрібно обкладати ані ПДФО, ані військовим збором.

Аналогічні висновки цьогоріч Мінфін уже озвучував у листі від 26.02.2019 р. № 11220-16-63/5675. Однак цього разу він їх закріпив на рівні узагальнюючої консультації. Остання ж відповідно до п. 53.1 ПКУ має перевагу над індивідуальною податковою консультацією, якщо положення цих документів суперечать одне одному.

Отже, усі платники податків, у т.ч. ті, які вже отримали щодо коментованого питання ІПК із невтішними висновками фіскалів, мають право керуватися у своїй роботі саме положеннями Узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом Мінфіну від 26.04.2019 р. № 181.

Богдана МУНКАЧІ,

консультант із питань бухгалтерського обліку й оподаткування