У статті ми вирішили узагальнити всі санкції, які можуть бути застосовані до суб’єктів господарювання, що проводять розрахункові операції із застосуванням РРО або використанням розрахункових книжок. Ви дізнаєтеся, за які види правопорушень застосовуються штрафи, у якому розмірі та кого саме притягають до відповідальності

Передусім зауважимо, що фінансові санкції за порушення порядку застосування РРО та розрахункових книжок (далі — РК) визначені статтями 17–24 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (даліЗакон про РРО). Утім до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг, застосовують лише санкції, передбачені статтями 17, 19 та 20 Закону про РРО (див. таблицю).

Контроль за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги) покладено на органи ДФС шляхом проведення фактичних і документальних перевірок (ст. 15 Закону про РРО).

Фінансові санкції

Контролери мають право застосовувати фінансові санкції, направивши (вручивши) порушнику податкове повідомлення-рішення (далі — ППР) (ст. 116 ПКУ). Штраф слід сплатити у 10-денний строк, якщо, звісно, платник податків не оскаржив ППР (ст. 25 Закону про РРО). Винесене ППР оскаржується:

  • в адміністративному порядку — протягом 10 к.дн., що настають за днем його отримання (п. 56.3 ПКУ);
  • у судовому порядку — протягом 1095 днів (п. 56.18 ПКУ).

Певна річ, краще оскаржити рішення протягом 10 к.дн. після його отримання, оскільки по закінченню цього строку грошове зобов’язання вважається погодженим, і платник податків повинен його сплатити. Під час судового оскарження грошове зобов’язання вважається неузгодженим до моменту набрання чинності судовим рішенням.