Наше підприємство виявило помилку під час визначення податку на прибуток у декларації за 2017 рік (занизило фінансовий результат, об’єкт оподаткування та податкові зобов’язання через бухгалтерську помилку). Чи можемо ми виправити таку помилку в декларації з податку на прибуток за І квартал 2019 року, заповнивши додаток ВП?

Ми не бачимо перешкод, аби підприємство виправило помилку в обчисленні податкових зобов’язань із податку на прибуток за звітний період — 2017 рік через поточну декларацію за І квартал 2019 року. Адже право виправляти в такий спосіб помилки, самостійно виявлені платником у раніше поданій податковій декларації, гарантоване йому, зокрема, абз. 2 п. 50.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Згідно із цією нормою, платник податків має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені (див. також абз. 5 п. 50.1 ПКУ).

Тому, аби усунути таку помилку 2017 року, підприємство може скористатися додатком ВП і рядками 26, 28 та 29 до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація)  за І квартал 2019 року. Аби вдало впоратися із цим, читайте статтю «Додаток ВП: виправлення помилок із податку на прибуток поточною декларацією» (№ 32/2019). Там серед іншого містяться рекомендації про те, як правильно обчислити і сплатити заниження податкового зобов’язання, 5%-вий самоштраф і пеню.

 Її форма затверджена наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897.

Принагідно ознайомимо вас із позицією податківців щодо необхідності подавати разом із поточною Декларацією, у якій виправляють помилки через додаток ВП, фінансову звітність за помилковий період із виправленими показниками. У категорії 102.23.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) контролюючий орган повідомив:

  • платник податку на прибуток має подати виправлену фінансову звітність, якщо під час заповнення додатка ВП виправляє показники, відображені в рядках 01 та 02 (нагадаємо: у них фіксують бухгалтерський дохід від будь-якої діяльності (без непрямих податків) і, відповідно, фінансовий результат до оподаткування з фінзвітності) Декларації за відповідний звітний (податковий) період;
  • виправлену фінзвітність можна подати в електронній та паперовій формах. Під час подання виправленої фінансової звітності в електронній формі Декларацію подають після подання такої фінансової звітності. Якщо ж виправлену фінзвітність подають на папері, її надають контролюючому органу за основним місцем обліку разом із супровідним листом;
  • платники мають право скористатися п. 46.4 ПКУ й подати доповнення до поточної Декларації. Воно може бути складено в довільній формі та використано контролюючим органом під час аналізу показників такої Декларації. Це доповнення подають із поясненням мотивів його складання.