(коментар до листа Мінфіну України від 26.02.2019 р. № 11220-16-63/5675)

За останній рік податківці у своїх численних роз’ясненнях «розтиражували думку», суть якої полягає в тому, що під час виплати роботодавцем компенсації працівникові за витрачені ним власні кошти на придбання товарів для підприємства в працівника виникає оподатковуваний дохід, з якого слід утримати ПДФО (і, відповідно, військовий збір). Мовляв, відбувається виплата коштів фізособі за реалізовані (продані) товари. Таку точку зору викладено, зокрема, у:

Щоправда, останню ІПК скасовано рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 р. у справі № 816/909/18, і згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2018 р. це рішення залишено без змін. А решта роз’яснень поки що зберігають чинність.

До речі, суди й раніше були проти оподаткування згаданої компенсації працівникові. Наприклад, в Ухвалі ВАСУ від 21.10.2015 р. № К/9991/46477/12 колегія суддів погодилася з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, які зазначили, що витрачання власних коштів працівником для вирішення господарських питань підприємства відповідає договору доручення, а кошти, виплачені такій особі як покриття витрат, підпадають під дохід, що не включається до складу загального оподатковуваного доходу та не може вважатися додатковим благом, оскільки має компенсаційний характер.

Із коментованого листа випливає, що Мінфін також не поділяє точку зору податківців і доходить такого висновку: компенсація вказаних вище витрат працівника не є доходом, тому сплачувати з неї ані ПДФО, ані військовий збір не потрібно. Звісно, за умови дотримання вимог щодо підтвердження роботодавцем «доцільності й обґрунтованості понесених працівником витрат у зв’язку з виконанням дорученої йому роботи (трудової функції)». А фактично таке підтвердження відбувається шляхом затвердження керівником підприємства авансового звіту .

 Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затверджений наказом Мінфіну України від 28.09.2015 р. № 841.

До речі, лист Мінфіну, що ми розглядаємо, є відповіддю міністерства на звернення ДФСУ «щодо погодження позиції стосовно оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором суми доходу, виплаченого роботодавцем працівнику за товари (роботи, послуги), що були придбані таким працівником за рахунок власних готівкових коштів».

Отже, сподіваймося, що податковий орган незабаром змінить свою фіскальну точку зору й оновить роз’яснення у системі «ЗІР».