Іноді трапляються випадки, коли ФОПу — платнику єдиного податку доводиться переходити з групи в групу, не змінюючи статусу єдинника. Щодо цього може бути низка причин, як-от: збільшення (зменшення) доходів, зміна кола контрагентів, виникнення потреби в розширенні/зменшенні штату працівників тощо. Тож, підприємець може (або змушений, аби уникнути порушення правил застосування спрощеної системи оподаткування) прийняти рішення про зміну групи єдиного податку.

Розгляньмо практичні випадки із життя єдинників під час переходу з групи в групу

Передусім нагадаємо: єдинник може самостійно перейти до іншої групи платників єдиного податку шляхом подання заяви  до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 к.дн. до початку наступного кварталу. Водночас у платника єдиного податку групи 3, який є платником ПДВ, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у разі обрання ним групи 1 або 2 чи ставки єдиного податку, установленої для групи 3, що включає ПДВ до складу єдиного податку (пп. 298.1.5 ПКУ).

  Форма заяви затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675.

У разі якщо єдинник групи 1 чи 2 воліє обрати групу 3 зі ставкою єдиного податку 3%, йому необхідно завчасно (згідно з п. 183.3 ПКУ — не пізніше ніж за 20 к.дн. до початку податкового кварталу, з якого підприємець планує «підвищити» групу) подати заяву  про реєстрацію платником ПДВ.

Далі перейдімо до розгляду конкретних запитань, що можуть постати перед спрощенцем, який змінює групу єдиного податку.

  Реєстраційна заява платника податку на додану вартість (форма № 1-ПДВ) затверджена наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

Особливості сплати єдиного податку