Практика свідчить, що міграція підприємств з однієї системи оподаткування до іншої — доволі поширене явище . Тож наразі ми стисло розповімо, як юрособі-прибутківцю стати єдинником групи 3 і як впливають основні перехідні операції на її податковий облік

Загальні умови переходу

Юрособа на загальній системі оподаткування, яка має намір перейти на спрощену систему оподаткування, мусить керуватися нормами пп. 298.1.4 ПКУ. Так, аби стати єдинником групи 3, обсяг доходу підприємства за календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, не повинен перевищувати 5 млн грн (пп. 3 п. 291.4 ПКУ). Також вагомо, аби виконувалися й решта умов перебування на спрощеній системі оподаткування, передбачених ПКУ, скажімо, не провадилися види діяльності, що не сумісні зі спрощеною системою оподаткування, та не було податкового боргу на день подання заяви про реєстрацію єдинником (п. 291.5 ПКУ).

Наразі податківці вважають: юрособа, що була зареєстрована як платник ПДВ і прийняла рішення перейти на єдиний податок групи 3 (у т.ч. без сплати ПДВ), під час визначення доходу за календарний рік, який передує переходу на спрощенку, не враховує суми ПДВ, нараховані на вартість продажу товарів (робіт, послуг), що підлягали перерахуванню до бюджету (див. роз’яснення з категорії 108.01.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Подання заяви

Для того аби потрапити до лав єдинників групи 3, юридична особа — прибутківець, яка має право перейти на спрощену систему оподаткування, повинна подати до контролюючого органу відповідну заяву не пізніше ніж за 15 к.дн. до початку наступного календарного кварталу. Такий платник може перейти на спрощену систему оподаткування лише раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПКУ).

Отже, найближчий дедлайн для подання заяви — 14.06.2019 (для тих, хто воліє стати єдинником групи 3 із третього кварталу 2019 року).

Форма Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Мінфіну України від 20.12.2011 р. № 1675 (далі — Заява про перехід на ЄП). Перелік обов’язкових відомостей, які зазначають у такій Заяві, установлено п. 298.3 ПКУ, а можливі способи її подання — у пп. 298.1.1 ПКУ. Щоправда, у категорії 108.01.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) фіскальні органи роз’яснили, що суб’єкти господарювання можуть подати Заяву про перехід на ЄП до контролюючого органу особисто або поштою. А от можливість подання такої Заяви засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб наразі не реалізована.

Своєю чергою, у цій самій категорії  знаходимо свіженьке роз’яснення контролерів, зокрема:

«За допомогою меню «Листування з ДФС» приватної частини Електронного кабінету юридична особа має можливість направити до органу ДФС разом із супровідним листом заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, за встановленою формою у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Датою подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування разом із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДФС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до органу ДФС автора електронного листа буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в органі ДФС можна переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи — у вкладці «Відправлені документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Якщо Заяву про перехід на ЄП надсилати контролерам поштою (з повідомленням про вручення та описом вкладення), датою її подання вважатимуть дату подання письмової кореспонденції для пересилання (дату відправлення), яка відображається на адресному боці поштового відправлення й описі (див. роз’яснення з категорії 107.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).