Наше підприємство заявило бюджетне відшкодування на наш поточний рахунок. Була камеральна перевірка. У відшкодуванні відмовили, посилаючись на помилки в додатку Д3 до декларації з ПДВ, а саме: неправильно вказали ІПН (500000000000), не заповнили в таблиці 1 рядок 1. Проте суму до відшкодування заявили правильну.
Як нам діяти зараз, аби швидше отримати бюджетне відшкодування? Які строки в податківців для відновлення реєстраційного ліміту на суму заявленого бюджетного відшкодування?

ВІДПОВІДЬ: За такої ситуації можливі два варіанти дій платника ПДВ:

  • або оскаржувати відмову в наданні бюджетного відшкодування в адміністративному та/або судовому порядку (ст. 56 ПКУ),
  • або заново заявити таку суму до бюджетного відшкодування, заповнюючи декларації з ПДВ із додатками без помилок.

Зазвичай адміністративне оскарження у цих питаннях малоефективне. Адже контролери переконані, що лише правильно заповнені додатки Д3 та Д4 до податкової декларації з ПДВ надають право платникові податків претендувати на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за такою податковою декларацією (див. «Вісник. Офіційно про податки» № 23/2018 та роз’яснення з категорії 101.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)). А ось судове оскарження може тривати доволі довго. Тому другий варіант (повторне декларування), найімовірніше, сприйнятніший для досягнення бажаного результату.

Повторне декларування бюджетного відшкодування

У разі якщо за результатами камеральної чи документальної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у випадку з’ясування за результатами здійснення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платникові податку податкове повідомлення, де зазначає підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування (пп. «в» п. 200.14 ПКУ).

Якщо за результатами перевірок податківці виявили відсутність права на отримання платником ПДВ бюджетного відшкодування, то відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою «В3» (п. 2 р. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну України від 28.12.2015 р. № 1204).

Своєю чергою, якщо контролери відмовили в бюджетному відшкодуванні лише через помарки в додатках до декларації з ПДВ, то платник зможе повернути ці суми у ПДВшну звітність шляхом збільшення від’ємного значення за результатами перевірки. Адже суму збільшення/зменшення від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу, що узгоджена протягом звітного (податкового) періоду, відображають у рядку 16.3 декларації з ПДВ (за пп. 5 п. 4 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України 28.01.2016 р. № 21). Тим часом обов’язково заповнюють спеціальне поле в податковій декларації, де вказують дату, номер податкового повідомлення-рішення та суму зменшення бюджетного відшкодування за результатами перевірки.