Яку суму від’ємного ПДВ можна задекларувати як бюджетне відшкодування? Чи можна отримати його на поточний рахунок, якщо в нас є заборгованість (податковий борг) за іншими платежами до держбюджету? Скільки доведеться чекати на отримання бюджетного відшкодування з моменту декларування?

Як відомо, декларування бюджетного відшкодування — право платника, а не обов’язок. Ба більше, платник ПДВ сам вирішує: усю чи частину суми від’ємного ПДВ, що відповідає критеріям бюджетного відшкодування, заявити на повернення.

Отже, розгляньмо, які суми ПДВ можуть отримати статус бюджетного відшкодування.

Визначаємо суму бюджетного відшкодування

Якщо в платника ПДВ у звітному періоді є від’ємний ПДВ (тобто від’ємне значення різниці податкових зобов’язань і податкового кредиту за звітний період), то він може претендувати на бюджетне відшкодування. Щоправда, заявити на бюджетне відшкодування можна лише суму від’ємного ПДВ:

1) яка не перевищує суми реєстраційного ліміту (ΣНакл) на момент подання декларації з ПДВ (пп. «б» п. 200.4 ПКУ). Таку частину від’ємного ПДВ зазначають у рядку 20 декларації з ПДВ;

2) що залишається після вирахування суми податкового боргу із ПДВ, який виник у попередніх звітних періодах (пп. «а» п. 200.4 ПКУ, пп. 4 п. 5 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. № 21, даліПорядок № 21). А ось податковий борг за іншими платежами до держбюджету в розрахунку бюджетного відшкодування участі не бере;

3) яка сформована з податкового кредиту, фактично сплаченого в попередніх і/або звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг або до бюджету (пп. «б» п. 200.4 ПКУ).

Останню умову розгляньмо детальніше.

Фактично сплачений податковий кредит

Заявити на бюджетне відшкодування можна лише фактично сплачений податковий кредит (постачальникам — у вартості придбаних товарів і послуг, до бюджету — під час імпорту товарів або придбання послуг у нерезидентів).

До бюджетного відшкодування можна включати, зокрема, від’ємний ПДВ, сформований за рахунок перерахованих постачальникам авансів.

Щоправда, донедавна податківці були проти включення до бюджетного відшкодування таких сум і пропонували платникам дочекатися на другу подію за такими операціями (постачання товарів, надання послуг) (див. ІПК ДФСУ від 01.06.2017 р. № 430/6/99-99-12-02-01-15/ІПК і від 05.01.2018 р. № 74/6/99-99-12-02-01-15/ІПК). На щастя, Мінфіну вдалося переконати контролерів змінити їхню точку зору щодо цього питання (див. листи Мінфіну від 21.07.2017 р. № 11310-09-10/19633 та ДФСУ від 05.04.2018 р. № 1432/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Та й суди в таких спорах зазвичай ставали на бік платників ПДВ (див., наприклад, рішення ВАСУ від 31.08.2016 р. у справі № 0670/3064/12). Адже уже за першою подією (перерахуванням авансу) у платника виникає право на податковий кредит, причому ці суми є оплаченими, тобто відповідають вимогам бюджетного відшкодування.