Приватний підприємець — платник єдиного податку групи 2 планує надавати своїх працівників іншому підприємцеві для роботи у закладі громадського харчування (ресторані) за договором аутстафінгу. За це він отримуватиме грошову винагороду. Чи має право він проводити таку діяльність, за яких умов та чи потрібно відкривати окремий КВЕД?

ВІДПОВІДЬ: Законодавство не передбачає обмежень щодо провадження такої діяльності, але через перебування саме на групі 2 єдиного податку такі послуги можна надавати лише платникам єдиного податку. Далі — докладніше.

Договір аутстафінгу — договір про надання послуг?

Підприємці групи 2, керуючись п. 291.4 ПКУ, можуть працювати на спрощеній системі оподаткування в разі здійснення діяльності з надання послуг (у т.ч. побутових) платникам єдиного податку та/або населенню, виробництва та/або продажу товарів, діяльності у сфері ресторанного господарства за умови, якщо протягом календарного року вони відповідають таким критеріям:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають із ними в трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1500000 грн.

Отже, підприємець вправі надавати персонал за договором аутстафінгу, якщо, звісно, таку форму правовідносин (аутстафінг) можна вважати послугами.

Термін «аутстафінг» в українському законодавстві не використовується, проте юридична конструкція «надання персоналу в користування» уже міцно в ньому закріпилася. Зокрема такі відносини врегульовані ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі Закон про зайнятість). У ній ідеться про діяльність суб’єктів господарювання — роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів.

Ба більше, існує Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, затверджений постановою КМУ від 20.05.2013 р. № 359. Щоправда, цей документ мав запрацювати з дня набрання чинності законом про внесення змін до деяких законів України про видачу дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця. Та закон досі не прийняли, відповідно, Порядок № 359 іще не набрав чинності. Тому наразі жоден дозвіл для надання послуг аутстафінгу не потрібен. Водночас не виникає сумніву, що правовідносини, коли суб’єкт господарювання наймає працівників для подальшого виконання ними роботи в іншого роботодавця, усе-таки є послугами.