Місцеві ради можуть приймати рішення про виділення коштів із місцевого бюджету на виплату матеріальної допомоги громадянам у разі настання певних випадків або соціально незахищеним категоріям осіб. Яким чином виділяються кошти на виплату матдопомоги громадянам та чи підлягають вони оподаткуванню?

Які види допомоги можуть надаватися місцевими радами у сфері соцзахисту

Діяльність органів місцевого самоврядування, у т.ч. місцевих рад, урегульована Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі Закон № 280).

Згідно з пп. «а» ч. 1 ст. 34 Закону № 280, до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних і міських рад у сфері соцзахисту належать, зокрема:

  • установлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до визначених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення;
  • вирішення відповідно до законодавства питань про надання допомоги особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, сім’ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу) або відставку, особам з інвалідністю з дитинства, багатодітним сім’ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва;
  • організація для малозабезпечених громадян похилого віку, осіб з інвалідністю будинків-інтернатів, побутового обслуговування, продажу товарів у спеціальних магазинах і відділах за соціально доступними цінами, а також безоплатного харчування;
  • вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв’язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; надання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством.

До делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних і міських рад у сфері соцзахисту згідно з пп. «а» ч. 1 ст. 34 Закону № 280 належать:

  • надання відповідно до законодавства одноразової допомоги громадянам, які постраждали від стихійного лиха;
  • вирішення згідно із законодавством питань про надання компенсацій та пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в інших випадках, передбачених законодавством.

Хто та як приймає рішення про виділення коштів на виплату матдопомоги населенню