Як відновити реєстраційний ліміт, використаний на реєстрацію зайвої податкової накладної? На жаль, це питання лишається актуальним і нині. Адже механізм анулювання зайвих податкових накладних за допомогою реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до них із типом причини 20, повністю не вирішує цієї проблеми.
Наразі розповімо, у яких випадках можна скористатися «анулюючим» розрахунком коригування (тип причини 20), а в яких — він не допоможе. Як тоді відновити зайво списані суми ліміту?

Реєстраційний ліміт та зайві податкові накладні: причинно-наслідковий зв’язок

Реєструючи податкову накладну в ЄРПН, платник ПДВ використовує свій реєстраційний ліміт (суму ПДВ, на яку він має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування, обчислену за формулою, що міститься в п. 2001.3 ПКУ). Зайві податкові накладні в ЄРПН зазвичай є наслідками допущених платником ПДВ помилок, а саме:

  • складання та реєстрація в ЄРПН двох чи більше податкових накладних на одну й ту саму операцію (подію);
  • оформлення податкових накладних без фактичного здійснення операції з постачання товарів/послуг;
  • помилок в обов’язкових реквізитах податкових накладних, які неможливо виправити розрахунком коригування. Тому потрібно реєструвати в ЄРПН нову (правильно заповнену) податкову накладну.

Здавалося б, задля відновлення реєстраційної суми достатньо зареєструвати «сторнуючий» розрахунок коригування до зайвої податкової накладної (тобто вивести показники такої податкової накладної в нуль). І дійсно, якщо зайва податкова накладна та «сторнуючий» розрахунок коригування до неї складені в одному звітному періоді та вчасно зареєстровані, то ліміт повернеться. А ось коли такий розрахунок коригування буде складений в іншому звітному періоді або потрапить до ЄРПН із порушенням строків реєстрації, то збалансуватися реєстраційному ліміту завадить показник ∑Перевищ.

Пригадаймо: ∑Перевищ — це загальна сума перевищення податкових зобов’язань, указаних платником у поданих деклараціях із ПДВ (рядок 9) з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься у зареєстрованих у ЄРПН платником податкових накладних (розрахунках коригування).

Є дві причини появи тут цього показника.