Доволі часто бухгалтери запитують, чому зменшилася сума ПДВ, на яку платник вправі зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування (ΣНакл, далі — реєстраційний ліміт). У нашій консультації ми розповімо про причини такого зменшення і про те, які рішення платника ПДВ можуть призводити до цього

Реєстраційний ліміт (ΣНакл) розраховують за формулою, викладеною в п. 2001.3 ПКУ. Також є декілька складових реєстраційної суми, що не зафіксовані у формулі (див. п.п. 34, 341 підрозділу 2 р. XX і п. 2001.3 ПКУ). Докладніше про всі компоненти формули для обчислення реєстраційного ліміту читайте у статті «Система електронного адміністрування ПДВ: як працює формула в 2017 році» газети № 92/2017. А наразі зосередьмо увагу на тих показниках формули, які можуть призвести до зменшення реєстраційного ліміту.

Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування

Платники ПДВ використовують свій реєстраційний ліміт під час реєстрації в ЄРПН:

  • податкових накладних, складених на платників ПДВ;
  • податкових накладних, що не видаються покупцям. Тобто податкових накладних, у яких у верхньому лівому куті зазначають тип причини (наприклад, податкових накладних на неплатників ПДВ, на отримані від нерезидентів послуги з місцем постачання на митній території України, на компенсуючі податкові зобов’язання тощо);
  • збільшуючих розрахунків коригування.

Таке зменшення відбувається в результаті зростання показника ΣНаклВид (суми ПДВшних зобов’язань із зареєстрованих платником податкових накладних/розрахунків коригування).

Не вплине на реєстраційний ліміт лише реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, складених на операції, що звільнені від ПДВ або обкладаються цим податком за нульовою ставкою, а також нульових розрахунків коригування (наприклад, розрахунків коригування на зміну номенклатури, виправлення помилок у заголовній частині податкової накладної).

До зменшення реєстраційного ліміту також призводить реєстрація в ЄРПН мінусових розрахунків коригування, отриманих від контрагентів (складених на повернення товарів або авансів, для анулювання помилкових податкових накладних тощо). Щоправда, у такому випадку спрацьовує інший компонент формули — зменшується показник ΣНаклОтр (сума вхідного ПДВ з отриманих і зареєстрованих податкових накладних).

Повернення коштів із ПДВ-рахунка