У грудні 2018 року помилково не визначили суму різниці між мінімальною та фактичною зарплатою (додаткову базу нарахування ЄСВ) для працівника, який частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати. Як тепер донарахувати таку різницю та суму ЄСВ за грудень і чи можна її відображати із КТН «13»?

ВІДПОВІДЬ: Справді, якщо фактична зарплата працівника за відпрацьований місяць менша за розмір мінімальної зарплати, то визначається додаткова база нарахування ЄСВ як різниця вказаних сум. Цього вимагає ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (даліЗакон про ЄСВ).

Своєю чергою, ситуація з відпусткою без збереження зарплати, яка припала лише на частину місяця, також потрапляє під вплив вимог зазначеної вище норми Закону про ЄСВ. Пояснімо.

Згідно з п. 9 р. ІІІ Інструкції № 449, вимоги щодо нарахування ЄСВ на зарплату, яка не перевищує розміру мінімальної, не застосовуються, зокрема, до зарплати працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (на період проведення АТО). До того ж відсутній обов’язок нараховувати ЄСВ із розміру мінзарплати, якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, а отже, немає й бази для нарахування ЄСВ.

Тому якщо в грудні 2018 року частину місяця працівник перебував у відпустці без збереження зарплати, а розмір його зарплати за відпрацьовані дні в грудні був меншим за мінзарплату, тоді обчислюють різницю, яка буде додатковою базою нарахування ЄСВ за ставкою 22%. Таку суму різниці та суму нарахованого на неї ЄСВ варто було показати у Звіті з ЄСВ (Форма № Д4) за грудень 2018 року.