(Відповіді на запитання з вебінару, проведеного 23.01.2019)

Звіт із ЄСВ за формою № Д5

Який період перебування на відповідній системі оподаткування зазначати у Звіті з ЄСВ за формою Д5 — період, з якого ФОП став єдинником, чи весь 2018 рік?

ВІДПОВІДЬ: Коли йдеться про реквізит «Звіт за___ » Звіту з ЄСВ за формою № Д5 , то в ньому варто записати «2018». А ось що зазначати в реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)…», залежить від конкретної ситуації: протягом року підприємець міг спершу бути на загальній системі оподаткування, а потім перейти на спрощену або ж він міг зареєструватися й одразу стати єдинником.

 Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна)) наведено в додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435.

Так, якщо протягом року підприємець спочатку перебував на загальній, а потім — на спрощеній системі оподаткування, то в реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)…» потрібно записати період навпроти кожної системи оподаткування. Наприклад, навпроти «ФО — на загальній системі оподаткування» — період із «01.03.2018» по «31.03.2018», а навпроти «ФО — на спрощеній системі оподаткування» — період із «01.04.2018» по «31.12.2018». Якщо ж підприємець став єдинником з дати його державної реєстрації, скажімо, з 05.03.2018, то в реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)…» слід указати навпроти «ФО — на спрощеній системі оподаткування» період із «01.03.2018» по «31.12.2018».

Підприємець із червня 2018 року є пенсіонером за віком. Коли йому потрібно подавати Звіт із ЄСВ із типом «призначення пенсії» ? Чи необхідно в такому випадку подавати Звіт із ЄСВ за себе за 2018 рік?

ВІДПОВІДЬ: Ми вважаємо, що в такому випадку підприємцеві потрібно подати два Звіти з ЄСВ за формою № Д5 за 2018 рік:

  • перший — з позначкою типу звітності «призначення пенсії»;
  • другий — з позначкою типу звітності «початкова».

Пояснімо детальніше.

Підприємці в разі призначення їм пенсії за віком зобов’язані протягом року подати форму № Д5 із позначкою типу звітності «призначення пенсії» за період до дати формування заяви на призначення пенсії (абз. 2 п. 10 р. IV Порядку № 435 ). Пенсійний фонд надає ДФС інформацію щодо підприємця, який став пенсіонером за віком, із зазначенням дати встановлення пенсії. Тож якщо підприємець отримав статус пенсіонера у червні 2018 року, він звільняється від сплати ЄСВ за себе починаючи з липня 2018 року.

 Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Зазвичай працівники Пенсійного фонду на місцях радять фізособам-підприємцям подавати форму № Д5 із типом «призначення пенсії» одразу під час звернення за пенсією, адже їх дані вони враховують при розрахунку суми пенсії.

Утім якщо урахування до стажу місяців поточного року, за які сплачено ЄСВ, — не принципове питання, з поданням звіту можна не квапитися й подати його за підсумками року. Головне — дотриматися вимог щодо строку, указаного в абз. 2 п. 10 р. IV Порядку № 435. Позитивний момент цього підходу полягає в тому, що на кінець року підприємці, зокрема на загальній системі оподаткування, достеменно знатимуть свій річний оподатковуваний дохід, розмір якого необхідний для заповнення гр. 3 таблиці 1 форми № Д5. А ось як заповнити цю графу загальносистемникам у разі подання звіту посеред року, законодавство не пояснює. Ми для такого випадку рекомендуємо використовувати дані Книги обліку доходів і витрат (Книги обліку доходів).

І ще один нюанс. Ані в Порядку № 435, ані в іншому нормативно-правовому акті не прописано, що в разі подання форми № Д5 із типом «призначення пенсії» підприємець звільняється від подання річного звіту за себе за ті місяці звітного року, протягом яких він іще сплачував ЄСВ.

Тому незалежно від дати подання форми № Д5 із типом «призначення пенсії», за підсумками року все одно окремо слід подати звіт із типом «початкова». Своєю чергою, у таблиці 1 такого Звіту з метою нарахування ЄСВ потрібно заповнювати лише ті місяці, за які підприємець повинен був сплачувати ЄСВ (описаному вище випадку — січень – червень 2018 року), а в решті місяців необхідно поставити прочерки (якщо звітність подається в паперовому вигляді) або нічого не вказувати (у випадку звітування в електронній формі).

Чи можна в графі 3 таблиці 1 форми № Д5 записати помісячно суми доходу, які значилися в Книзі обліку доходів єдинника, якщо загальна сума в графі 3 таблиці 1 Звіту з ЄСВ дорівнює сумі доходу, заявленій у річній декларації з єдиного податку?

ВІДПОВІДЬ: Підприємець-єдинник у графі 3 таблиці 1 форми № Д5 записує самостійно визначену суму доходу, з якої він бажає сплатити ЄСВ. Тож, ця сума може дорівнювати тим показникам, які були зафіксовані суб’єктом господарювання в Книзі обліку доходів, а може й відрізнятися. Головне, аби така сума в розрахунку на місяць була не меншою за мінімальну величину бази нарахування ЄСВ (для 2018 року — 3723 грн) та не перевищувала максимальної величини бази нарахування ЄСВ (для 2018 року — 55845 грн).

Отже, у разі якщо зазначена в розрізі місяців у графі 3 таблиці 1 форми № Д5 за 2018 рік сума в межах від 3723 грн до 55845 грн, то немає підстав хвилюватися (звісно, якщо єдинник воліє саме з такої суми сплатити ЄСВ). Таку помісячну суму варто записати й у гр. 4 таблиці 1 вказаного звіту. Далі, відштовхуючись від неї, потрібно визначити 22% єдиного внеску та записати отриманий результат у графі 6.

За умови якщо підприємець має намір сплатити до бюджету ЄСВ якнайменше, то в графах 3 і 4 йому доцільно вказати помісячно по 3723 грн.

У поданому Звіті з ЄСВ за формою Д5 підприємець у графі 3 таблиці 1 поставив «0». Чи потрібно виправляти помилку? Якщо так, то в який спосіб це зробити?

ВІДПОВІДЬ: У графі 3 таблиці 1 форми № Д5 не може зазначатися «0». Це — помилка, унаслідок якої інформація про доходи не потрапить до реєстру застрахованих осіб. Тож, відповідні місяці 2018 року фізособі-підприємцю не буде зараховано до страхового стажу. Зокрема на цьому наголошують і спеціалісти Пенсійного фонду України .

Тому підприємцеві необхідно якнайшвидше виправити помилку. Зі свого боку, ми радимо це зробити до закінчення граничного строку подання зазначеної звітності (не пізніше 11.02.2019). Для цього необхідно повторно подати річний Звіт до органів ДФС із правильними показниками, тобто заповнивши всі графи (у т.ч. графу 3) таблиці 1 форми № Д5.

Самостійне виправлення ФОПом помилок у формі № Д5 після закінчення строку її подання Порядком № 435 не передбачено. Помилки щодо грошових показників (арифметична помилка, неправильно порахована сума доходу/ЄСВ, неправильно вказаний код категорії застрахованої особи тощо) у формі № Д5, можуть бути виявлені під час документальної перевірки та виправлені за її наслідками.

Підприємці, яким за результатами здійсненої перевірки збільшено чи зменшено зобов’язання, подають до контролюючих органів звіт за формою № Д6 (заповнюють таблицю 3 з додатка 6 до Порядку № 435).

У зв’язку із цим податківці в роз’ясненні з підкатегорії 301.06.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) наголошують:

«ФОП має право самостійно, до проведення документальної перевірки контролюючим органом, подати заяву до контролюючого органу з проханням провести перевірку/звірку, у якій зазначити причину перевірки (помилка у Звіті за відповідний рік, яка саме помилка, причини її виникнення, правильні дані)».

Підприємець-єдинник у підсумковому рядку графи 3 таблиці 1 форми № Д5 за 2018 рік зазначив таку саму суму, що й у декларації з єдиного податку, а в розрізі місяців — 1/12 цієї суми. У розрахунку на місяць вийшло 75 тис. грн. Тим часом у графі 4 він записав 3723 грн. Підкажіть, чи правильно заповнено графи 3 і 4 таблиці 1?

ВІДПОВІДЬ: Ні, підприємець неправильно заповнив ці графи. Єдинники самостійно визначають суму доходу, з якого вони воліють сплачувати ЄСВ. Така сума у 2018 році має становити не менш як 3723 грн і не перевищувати 55845 грн. Її підприємець якраз і записує в графу 3 таблиці 1 форми № Д5, а потім дублює в графі 4 цієї ж таблиці. Під час заповнення звітності з ЄСВ єдиннику не варто орієнтуватися на суми доходу, які він відобразив у Податковій декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця.

Тож, радимо в такій ситуації до закінчення граничного строку подання зазначеної звітності (не пізніше 11.02.2019) повторно подати річний Звіт до органу ДФС уже з правильними показниками. Чому ми рекомендуємо виправити помилку саме до закінчення граничного сроку подання форми № Д5, читайте у відповіді на попереднє запитання.

Фізособа зареєструвалася підприємцем 08.01.2018, а з лютого перейшла на єдиний податок (група 2). Підкажіть, будь ласка, у Звіті з ЄСВ за формою Д5 показувати період перебування на загальній системі з 08.01.2018 чи з 01.01.2018?

ВІДПОВІДЬ: У звітності з ЄСВ у реквізиті «Тип платника та період перебування (місяць)…» період перебування на відповідній системі оподаткування слід записувати у числовому форматі «Число. Місяць. Рік». Своєю чергою, у полі «Початок періоду» завжди має бути вказано 01 число місяця, а в полі «Кінець періоду» зазначається останній календарний день місяця. Пояснюється це тим, що згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI єдиний внесок підприємцем сплачується за повний місяць.

Отже, в описаній ситуації навпроти «ФО — на загальній системі оподаткування» потрібно зазначити період із «01.01.2018» по «31.01.2018», а навпроти «ФО — на спрощеній системі оподаткування» — період із «01.02.2018» по «31.12.2018».

Декларація про майновий стан і доходи

У фізособи-підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, у 2018 році не було витрат. Чи потрібно йому подавати додаток Ф2 до Податкової декларації про майновий стан і доходи, якщо він отримав за 2018 рік лише доходи від оренди нерухомого майна? Чи повинні бути однаковими суми в рядках 10, 10.3 і 10.7 цієї декларації?

ВІДПОВІДЬ: У такому випадку порядок заповнення Податкової декларації про майновий стан і доходи  залежить від того, у якому статусі здавала фізособа майно в оренду — як звичайна фізособа чи як суб’єкт господарювання (підприємець на загальній системі оподаткування).

 Форма затверджена наказом Мінфіну України «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 02.10.2015 р. № 859.

У разі якщо майно здається в оренду в межах підприємницької діяльності, то інформація про доходи від оренди має потрапити до Книги обліку доходів і витрат, а далі ці дані необхідно вказати в додатку Ф2 до Податкової декларації про майновий стан і доходи. Потім цю ж суму доходу слід перенести в рядок 10.7 декларації. Якщо підприємець протягом 2018 року не отримував більше жодних доходів (наприклад — зарплати як працівник, доходів від продажу рухомого чи нерухомого майна тощо), то розмір доходів, інформація про які потрапила до рядка 10.7, дорівнюватиме розміру доходів у рядку 10.

У разі якщо майно здавалося в оренду звичайною фізособою (тобто поза межами підприємницької діяльності, коли орендодавцем згідно з договором оренди є саме фізособа, а не суб’єкт господарювання — фізособа-підприємець), підприємець у додатку Ф2 до декларації записує інформацію про результати діяльності у статусі суб’єкта господарювання — з Книги обліку доходів і витрат, а інформацію про доходи від оренди, отримані ним як звичайною фізособою, — у рядок 10.3 декларації. Потім у рядку 10 декларації підсумовуються показники всіх заповнених рядків 10.1–10.9 декларації.

Підкажіть, будь ласка, у графу 6 рядка 10.7 Податкової декларації про майновий стан і доходи потрібно записувати всю суму нарахованого за 2018 рік ПДФО чи за мінусом сплачених до бюджету авансових платежів?

ВІДПОВІДЬ: У графу 6 рядка 10.7 декларації слід записати ту суму ПДФО, яку підприємець отримав у рядку 1.5 додатка Ф2 до декларації. Нагадаємо: показник рядка 1.5 додатка Ф2 до декларації визначають як різницю між сумою податкових зобов’язань із ПДФО за 2018 рік (рядок 1.1 додатка Ф2) і сумою ПДФО, нарахованою та сплаченою за поданою раніше декларацією у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності (рядок 1.2 додатка Ф2).

Тож, як бачите, до графи 6 рядка 10.7 Податкової декларації про майновий стан і доходи має потрапити вся сума ПДФО без зменшення на суму авансових платежів, які до подання декларації вважаються переплатою.

Чи потрібно підприємцю-загальносистемнику в Податкової декларації про майновий стан і доходи показувати суму допомоги, яку він отримав як особа, що набула статусу внутрішньо переміщених осіб?

ВІДПОВІДЬ: Незважаючи на те що йдеться про подання декларації фізособою-підприємцем, у вказаній звітності підприємець зобов’язаний відобразити всі одержані ним протягом звітного року доходи, а не лише від підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування. Така вказівка для підприємця міститься в п. 177.11 ПКУ. Тож, у декларації потрібно зазначити всі доходи, у т.ч. й у вигляді допомоги, наданої громадянам, що набули статусу внутрішньо переміщених осіб.

Податкова декларація платника єдиного податку

Для єдинника 2-ї групи в електронному кабінеті платника податків щодо розрахунків із бюджетом із єдиного податку відображалася в розрахунку на місяць сума, менша за 744,60 грн. Підприємець сплачував 744,60 грн. Яку суму потрібно зазначати в Податковій декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця?

ВІДПОВІДЬ: Розмір єдиного податку для підприємців 2-ї групи встановлено в межах 20% розміру мінзарплати (у 2018 році —744,60 грн) у розрахунку на місяць (п. 293.2 ПКУ). Тобто це верхня межа розміру єдиного податку. Але цей податок належить до кола місцевих податків, рішення про встановлення розміру яких приймається та офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування (п. 293.2 ПКУ). Наприклад, у м. Боярка рішенням від 01.03.2018 р. № 41/1364 було встановлено єдиний податок для платників 2-ї групи в розмірі 17% розміру мінзарплати (3723 грн × 17% = 632,91 грн).

Отже, цілком можливо, що органами місцевого самоврядування встановлено ставку нижче, ніж 20% від розміру мінзарплати. Саме тому в електронному кабінеті відображається сума в розмірі, меншому за 744,60 грн.

У р. IIІ Податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця  слід записувати з поквартальним розбиттям фактичні щомісячні авансові внески з єдиного податку, які належать до сплати. Цей показник у розрахунку на один квартал дорівнює добутку ставки єдиного податку, установленої на місяць у відповідному населеному пункті для 2-ї групи, та кількості місяців у кварталі. Наприклад, для м. Боярка цей показник становить 1898,73 грн (632,91грн × 3).

 Форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578.

Під час заповнення декларації не слід зважати на фактично сплачену підприємцем протягом звітного року суму єдиного податку. Суми, сплачені понад установлену ставку єдиного податку, відображатимуться за особовим рахунком платника як переплата, котрі за заявою можна повернути або провести залік у рахунок майбутніх платежів із єдиного податку.

Форма № 1Ф

Як у формі № 1 ДФ показати переплату ПДФО?

ВІДПОВІДЬ: Ані графи, ані рядка для відображення надміру перерахованого ПДФО форма № 1ДФ не містить. Тож і показувати таку переплату там не потрібно. Щодо цього контролери в роз’ясненні з категорії 103.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) наголосили:

«Графа 4 «Сума перерахованого податку» податкового розрахунку за ф. 1ДФ в даному випадку повинна дорівнювати графі 4а «Сума нарахованого податку». При цьому податковий агент має право на підставі поданої заяви повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки суму надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб, яка була перерахована до бюджету понад суму податкового зобов’язання».

Чи потрібно в розділі ІІ форми № 1ДФ відображати виплати, які не обкладаються ні ПДФО, ні військовим збором?

ВІДПОВІДЬ: На жаль, щодо того, чи потрібно відображати не обкладувані ПДФО та військовим збором суми доходів (у т.ч. від підприємницької діяльності) у розділі ІІ форми № 1ДФ, податківці досі не можуть дійти згоди.

Так, в ІПК від 14.08.2017 р. № 1591/6/99-99-13-01-01-15/ІПК ДФСУ стверджує: дохід, виплачений фізособі-підприємцю, який надав послуги (виконав роботи), потрібно показувати в рядку «Військовий збір», навіть якщо такий дохід не обкладався ні ПДФО, ні військовим збором.

Водночас у листі ГУ ДФС у м. Києві від 10.11.2016 р. № 7431/П/26-15-13-02-15 зазначено: у рядку «Військовий збір» потрібно записувати лише ті доходи, з яких утримується військовий збір.

Тому щодо цього підприємцеві як податковому агенту доцільно звернутися за індивідуальною консультацією до податкового органу й заповнити розділ ІІ форми № 1ДФ згідно з рекомендаціями контролерів.

Нагадаємо: не може бути притягнено до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому в письмовій формі (п. 53.1 ПКУ).

Проте за будь-яких обставин безпечніше відображати в розділі ІІ усі доходи (як оподатковувані, так і неоподатковувані), оскільки так чи інакше вони потраплять до розділу І форми № 1ДФ.

У формі № 1ДФ з ознакою доходу «157» потрібно вказувати суму отриманого товару/послуги чи оплаченого?

ВІДПОВІДЬ: У формі № 1ДФ доходи з ознакою «157» відображають як під час отримання товарів або послуг від підприємця, так і під час оплати за них. Наприклад, якщо від іншого підприємця товар отримано й оплачено в межах одного кварталу, то щодо вказаного підприємця слід заповнити в розділі І форми № 1 ДФ один рядок, у якому потрібно заповнити такі реквізити:

  • графа «1» — номер за порядком;
  • графа «2» — індивідуальний податковий номер;
  • графа «3а» — суму нарахованого доходу;
  • графа «3» — суму виплаченого доходу;
  • графа «5» — ознаку доходу «157».

Коли підприємець отримав товар від іншого приватного підприємця в першому кварталі, а розрахувався за нього, сплативши кошти, у другому, то такі операції потраплять у формі № 1ДФ як за перший, так і за другий квартал.

Тим часом у першому кварталі варто заповнити показники в графах «1», «2», «3а», «5», а в другому кварталі — у графах «1», «2», «3», «5».

Як відобразити у формі № 1ДФ суму лікарняних, якщо на підставі одного листка непрацездатності такі виплати були нараховані за місяці різних кварталів?

ВІДПОВІДЬ: Якщо хвороба працівника припала на місяці різних кварталів (наприклад, на вересень – жовтень 2018 року), лікарняні необхідно відображати у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «101» за той квартал, у якому їх було нараховано та/або виплачено. Тим часом із метою заповнення форми № 1ДФ не слід зважати на те, за місяці яких кварталів ці виплати нараховані.

Чи потрібно подавати форму № 1ДФ у разі надання підприємцем іншому підприємцеві поворотної фінансової допомоги?

ВІДПОВІДЬ: Так, форму № 1ДФ у цьому випадку подавати потрібно. Адже вказана звітність подається за квартал, у якому були виплати фізособам та фізособам-підприємцям (пп. «б» п. 176.2 ПКУ). Нагадаємо: сума поворотної фінансової допомоги, яка надається підприємцем іншій фізособі-підприємцю, відображається у формі 1ДФ з ознакою доходу «153». На цьому наголошують і контролери в роз’ясненні з категорії 103.25 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Алла КОРОЛЬ,

експерт з обліку й оподаткування