Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — податок на нерухомість), — місцевий податок, який є складником податку на майно. Напередодні звітування із цього податку саме час пригадати, хто, коли та як його сплачує, а в кого з платників є преференції

Платники податку

Платниками податку на нерухомість є фізичні та юридичні особи (зокрема й нерезиденти), які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 ПКУ). Право власності на такі об’єкти має бути належним чином зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Зауважимо

Фізособи-підприємці сплачують цей податок за об’єкти комерційної нерухомості на загальних підставах як фізичні особи (роз’яснення з категорії 106.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)). Адже ст. 266 ПКУ не виділяє підприємців в окрему категорію платників такого податку.

Як визначити платника податку, якщо об’єкти нерухомості перебувають у спільній частковій або спільній сумісній власності декількох осіб, прописано в пп. 266.1.2 ПКУ. А саме — якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває:

— у спільній частковій власності декількох осіб — платником податку є кожна із цих осіб за належну їй частку;

— у спільній сумісній власності декількох осіб, але такий об’єкт не виділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їхньою згодою, якщо інше не встановлено судом;

— у спільній сумісній власності декількох осіб і поділений між ними в натурі — платником податку є кожна із цих осіб за належну їй частку.

Об’єкти оподаткування