Для того щоб заповнити декларацію про майновий стан і доходи, порядок заповнення якої ми розглянули у статті «Декларація про майновий стан і доходи підприємця-загальносистемника: порядок подання та правила заповнення», ФОПу на загальній системі оподаткування потрібно визначити склад підприємницьких доходів і витрат. Про них і йтиметься в нашій публікації

Підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, є платниками ПДФО. Своєю чергою, об’єктом обкладення ПДФО є чистий оподатковуваний дохід, що визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізособи-підприємця (п. 177.2 ПКУ).

Відповідно, доходи й витрати загальносистемник відображає за «касовим методом», тобто за датою формування оподатковуваного доходу — датою фактичного надходження коштів на банківський рахунок (у касу) або отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають постачанню) товарів/послуг (робіт) (див. роз’яснення ДФС у категорії 104.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Під час формування оподатковуваного доходу ФОП відображає й витрати, які безпосередньо пов’язані з отриманням доходу та підтверджені відповідними документами про їх оплату.

Витрати, які безпосередньо НЕ пов’язані з отриманням доходу, виробництвом товарів, виконанням робіт (наданням послуг), але здійснювалися в межах господарської діяльності (наприклад, оренда нерухомого майна та відшкодування за ним вартості комунальних послуг), відображають за фактом їх сплати на підставі документального підтвердження.

На замітку

ФОП-загальносистемник має право віднести до витрат звітного року безпосередньо пов’язані з придбанням товарів (робіт, послуг) витрати, які понесені в попередньому році, але пов’язані з отриманням доходу звітного року (див. роз’яснення ДФС із категорії 104.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Під час розрахунку чистого доходу ФОП-загальносистемник не враховує витрат, пов’язаних з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбувається в наступному. Такі витрати будуть враховані під час обчислення чистого оподатковуваного доходу в тому звітному періоді, у якому вони були фактично понесені платником податку (див. роз’яснення ДФС із категорії 104.04 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua))

Далі визначимо склад доходів і витрат підприємця-загальносистемника.

Доходи ФОП варто розділити на:

  • доходи від провадження підприємницької діяльності в межах обраних видів діяльності (оподатковуються відповідно до ст. 177 ПКУ);
  • інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності. Такі доходи оподатковуються за загальними правилами, установленими ПКУ для фізосіб (п. 177.6 ПКУ). Тобто ПДФО утримує податковий агент.

Отже, усе те, що отримане фізособою як громадянином (наприклад, зарплата, винагорода за ЦПД, успадковане майно та подарунки), а також дохід, одержаний ФОПом від видів діяльності, не зазначених у його реєстраційних даних, не входить до підприємницького доходу.