Ми перейшли на МСФЗ. Якщо для нашої компанії фінансовий рік, установлений материнською компанією, відмінний від календарного (наприклад, з квітня по березень), чи є можливість подавати фінансову й податкову звітність (і порівняльні дані) відповідно до обраного фінансового року, а не календарного? Якщо так, то що для цього необхідно? Чи слід інформувати податкові органи, органи статистики й ін. про те, що в компанії змінюється фінансовий рік?

ВІДПОВІДЬ: На жаль, перейти на складання фінзвітності лише за фінансовий рік не вийде. Календарна фінзвітність має бути обов’язково. Адже нормативними документами передбачена можливість складати ДОДАТКОВО фінзвітність за інші періоди, ніж календарні квартал, півріччя, дев’ять місяців і рік, але не замість календарної. Тобто обирати між фінансовим роком і календарним не можна. Пояснімо.

Звітні періоди в бухобліку

Згідно із ч. 1 ст. 13 Закону про бухоблік:

«Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди».

Отже, складати фінзвітність необхідно саме за календарний рік. Середні та великі підприємства також обов’язково складають проміжну звітність — за перший квартал, півріччя і три квартали. А малі, мікропідприємства, неприбуткові організації та представництва нерезидентів можуть подавати лише річну фінзвітність (п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік).