Мабуть, одна з найістотніших переробок, які здійснив Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII (даліЗакон № 2628), — це майже повністю змінена ст. 268 ПКУ, що встановлює правила справляння туристичного збору.

Розгляньмо головні зміни, які, до речі, почнуть діяти вже з 1 січня 2019 року.

Платники турзбору, податкові агенти й місця проживання

Платниками туристичного збору залишаються громадяни України, іноземці й особи без громадянства за умови тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ.

Щодо неплатників турзбору — теж відбулися зміни. Зокрема уточнили, що це особи, які прибули у відрядження, але вже лише фізособи-резиденти, що мають місце проживання в Україні. Також з’явилася нова категорія неплатників — члени сім’ї фізичної особи першого та/або другого ступеня споріднення, які тимчасово розміщуються такою фізичною особою в місцях проживання (ночівлі), визначених пп. «б» пп. 268.5.1 ПКУ, що належать їй на праві власності або на праві користування за договором найму.

Нагадаємо

Членами сім’ї фізособи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у т.ч. усиновлені. Членами сім’ї фізособи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати й сестри, її баба та дід із боку матері та з боку батька, онуки (пп. 14.1.263 ПКУ).

Як і раніше, тимчасове розміщення може здійснюватися лише в місцях проживання згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (далі — орган місцевого самоврядування). Але перелік цих місць викладено в такому порядку:

а) готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, пансіонати й інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;

б) житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).

До речі, податкових агентів відтепер також затверджує рішенням орган місцевого самоврядування. Справляти турзбір мають право:

а) юридичні особи, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи юросіб згідно з пп. 268.7.2 ПКУ, ФОПи, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ;

б) квартирно-посередницькі організації, які направляють неорганізованих осіб із метою їх тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі), визначених пп. «б» пп. 268.5.1 ПКУ, що належать фізособам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юрособи, які вповноважуються органом місцевого самоврядування.

Перелік податкових агентів й інформація про них розміщуються та оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування.

Ставка турзбору