Серед умовних кодів причин коригування, розроблених податківцями, одразу три коди призначені для виправлення інформації, яку містить ЄРПН: 302, 303 та 304.

Завважимо: наразі не йдеться про виправлення помилок безпосередньо у складеному раніше розрахунку коригування, на кшталт помилкового ІПН чи коду УКТ ЗЕД. Коди причин 302, 303 та 304 використовують у доволі «екзотичних» ситуаціях: коли ЄРПН на підставі раніше зареєстрованих податкових накладних і розрахунків коригування встигнув накопичити інформацію, яку штучний інтелект реєстру не може однозначно розтлумачити. І тепер такі відомості заважають платникам ПДВ реєструвати наступні коригування. Наприклад, коли одному номеру рядка податкової накладної відповідають дві та більше товарні позиції або ж якщо внаслідок попередніх коригувань ЄРПН містить інформацію про нульові значення ціни за наявності певної кількості товару/послуги чи про нульове значення кількості за наявності обсягу товару/послуги.

У згаданому вище довіднику умовних кодів контролери навели одне пояснення для всіх трьох кодів:

«У разі виправлення помилок, допущених при здійсненні попередніх коригувань податкової накладної, та відображення правильних показників товарних позицій, які утворились в результаті таких коригувань».

Тож добре, що півроку тому податківці вже встигли пояснити, які саме викривлення інформації вони розуміють під словосполученнями «усунення неоднозначностей», «зменшення обсягу при нульовій кількості» чи «зменшення кількості при нульовому обсягу» (див. лист ДФСУ від 22.06.2018 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17).

Надалі ми керуватимемося саме такими роз’ясненнями.

Код 302: усунення неоднозначностей

Потреба в коригуванні з кодом 302 може виникнути внаслідок таких обставин:

1) за одним номером рядка податкової накладної обліковуються дві та більше товарні позиції;

2) відбувалось одночасне коригування кількісних і вартісних показників однієї товарної позиції. Адже старі правила дозволяли водночас заповнювати графи 7–8 (коригування кількості) та 9–10 (коригування вартості) в одному рядку;

3) коригування ціни відображалося в графі 8 замість графи 9 розрахунку коригування;

4) коригування кількості здійснювалося в графі 10 замість графи 7 розрахунку коригування;

5) розрахунок коригування склали на зміну ціни одним рядком за старими правилами, а не повністю обнулили постачання за старою ціною, та показали його вже за новою у двох окремих рядках.

Приклад

Платник ПДВ склав податкову накладну на постачання 10 столів письмових вартістю 1200 грн (із ПДВ) кожен (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Графи розділу Б податкової накладної на постачання за старою формою (витяг)

1

2

6

7

10

1

Стіл письмовий

 

10

1000

 

10000

 

Далі постачальник надав знижку та склав розрахунок коригування за старою формою, у якому за старими правилами показав в одному рядку зменшення ціни на 150 грн із ПДВ за одиницю (див. таблицю 2).

Таблиця 2

Графи розділу Б розрахунку коригування на зменшення ціни за старими правилами та формою (витяг)

1

9

10

13

1

 

-125

10

 

-1250

 

У разі якщо після 01.12.2018 виникне потреба зареєструвати новий розрахунок коригування, постачальник змушений буде спочатку зареєструвати розрахунок коригування з кодом 302. Своєю чергою, з його допомогою він:

  • по-перше, скасує відомості в ЄРПН про операцію з «незрозумілою» унаслідок першого коригування ціною: адже нову ціну — 875 грн без ПДВ — наочно не фіксували в попередньому розрахунку коригування;
  • по-друге, зафіксує в ЄРПН поточний стан операції з новою ціною зі знижкою в розмірі 875 грн без ПДВ і загальною сумою постачання.

Після цього постачальник зможе скласти й зареєструвати новий розрахунок коригування. Адже тепер він матиме нову відправну точку: кількість, ціну, обсяг постачання та ПДВ.

На жаль, контролери й раніше були небагатослівні щодо оформлення розрахунків коригування на усунення неоднозначностей та коригування з нульовою кількістю чи обсягом. Не приділили чиновники окремої уваги таким розрахункам коригування й у свіжому листі ДФСУ від 27.11.2018 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17, присвяченому новим формам податкових накладних і розрахунків коригувань. Тож, єдине правило із цього листа, яким можна керуватися, таке:

«При складанні розрахунку коригування до податкової накладної, складеної та зареєстрованої в ЄРПН до 01.12.2018, графа 14 розділу Б розрахунку коригування «Сума податку на додану вартість» не заповнюється у тих рядках, до яких відповідні показники податкової накладної переносяться зі знаком «–» (виводяться в «0»), водночас в нових (доданих) рядках такого розрахунку коригування графа 14 розділу Б підлягає заповненню у разі наявності суми податку (графа 11 розділу Б розрахунку коригування має значення «7» або «20»)».

Тим часом інші правила складання розрахунку коригування викладено у згаданому вище листі ДФСУ від 22.06.2018 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17.

Наведімо зразок розрахунку коригування з кодом 302.

Коди 303 та 304: зменшення в разі нульової кількості або ж нульового обсягу

Причиною виникнення помилкових відомостей у ЄРПН можуть бути помилково здійснені попередні коригування:

1) коригування ціни в графі 8 замість графи 9 розрахунку коригування;

2) коригування кількості в графі 10 замість графи 7 розрахунку коригування.

Раніше контролери рекомендували виправляти такі помилки шляхом обнулення рядків податкової накладної, які в результаті попередніх коригувань містять помилки, а саме: нульове значення ціни — за наявності кількості товару/послуги або ж нульове значення кількості — за наявності обсягу товару/послуги. Додавати новий рядок із правильними даними у випадку такого коригування не потрібно.

Отже, у розділі Б розрахунку коригування:

  • у графі 1.2 слід зазначити номер рядка податкової накладної, який коригується;
  • у графі 2.1 — тип причини — 303 або 304;
  • у графі 2.2 — номер групи коригування;
  • значення граф 3–6 відповідатиме показникам граф 2–5 рядка податкової накладної, що коригується;
  • у випадку зазначення в графі 2.1 причини коригування 303 (зменшення обсягу в разі нульової кількості) у графі 13 зі знаком «–» фіксують обсяг, що залишився в результаті попереднього коригування;
  • у випадку зазначення в графі 2.1 причини коригування 304 (зменшення кількості в разі нульового обсягу) у графі 7 зі знаком «–» уписують значення кількості, що залишилося в результаті попереднього коригування;
  • графи 8–12 не заповнюють;
  • графу 14 не заповнюють. Повторімося: згідно з новими рекомендаціями контролерів, у рядку розрахунку коригування, який обнуляє показники податкової накладної, суму податку не вказують.

Денис ПЕТРИГА,

САР, DipFM