В агентстві (ТОВ) агенти з нерухомості отримують відсоток від загальної суми комісійних за угодою. Агент має виконати повний цикл робіт згідно з угодою — добір нерухомості, реклама, робота з клієнтами, оформлення угоди. Розрахунок здійснюється по закінченню робіт, зважаючи на такі фактори:
• статус агента (стажер, агент, керівник відділу або напряму);
• строк роботи в агентстві;
• сумарна величина комісійних, зароблених для агентства за місяць;
• обсяг допомоги іншим агентам.
Як же краще оформити агентству з нерухомості відносини з агентами: укласти трудовий договір чи використати будь-який із договорів цивільно-правового характеру, наприклад, договір доручення?

ВІДПОВІДЬ: Чіткої відповіді на порушене питання без розуміння конкретних умов роботи агентства з нерухомості неможливо надати. Кожен із варіантів має свої «за» і «проти». Тому пропонуємо ознайомитися з факторами, які необхідно взяти до уваги під час вибору форми взаємовідносин з агентами з нерухомості.

Під час визначення юридичної форми для оформлення відносин роботодавця з фізичними особами, які виконують для нього роботи (послуги), слід зважати на таке:

1. Чинне законодавство не визначає чітких меж щодо того, у яких випадках роботодавці зобов’язані укладати трудові договори, а в яких — договори цивільно-правового характеру (далі — договір ЦПХ).

2. Рішення про визнання співпраці з працівником за договором ЦПХ трудовими відносинами може ухвалити лише суд.

3. Подати позов до суду щодо фактів відмови в установленні трудових відносин згідно з п. 6 ч. 4 ст. 232 КЗпП може працівник, який систематично виконував роботи без оформлення трудової угоди.

4. Подати позов до суду з питання встановлення факту трудових відносин може й інспекція Держпраці — на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V і Порядку № 295. Зауважимо: без рішення суду інспекція з праці не може визнати трудовими відносини роботодавця з фізичною особою, оформлені договором ЦПХ.