Загальновідомо, що платників єдиного податку поділено на чотири групи, для кожної з яких установлено особливі умови, що залежать від обсягу доходу, кількості найманих працівників та виду діяльності. Ми поговоримо про особливу, четверту, групу, до якої можуть потрапити лише сільгоспвиробники

Умови перебування на єдиному податку групи 4

Четверта група спрощеної системи оподаткування — це особлива група, де можуть перебувати лише сільськогосподарські товаровиробники. Відповідно до пп. 14.1.235 ПКУ, це може бути юрособа, незалежно від організаційно-правової форми, або фізособа-підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції (групи 1–24 УКТ ЗЕД) і/або розведенням, вирощуванням і виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у т.ч. власновиробленої сировини на давальницьких умовах, і здійснює операції з її постачання.

Для перебування на єдиному податку групи 4 сільськогосподарським товаровиробникам потрібно, аби в наявності були земельні ділянки сільськогосподарського призначення, оскільки саме сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду є об’єктом обкладення єдиним податком, а базою оподаткування — нормативна грошова оцінка такої землі (див. ст. 2921 ПКУ).

Для юридичних осіб частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) має становити не менш як 75% (пп. 291.4 ПКУ).

Підприємці, які провадять діяльність винятково в межах фермерського господарства, зареєстрованого згідно із Законом України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-IV, та виявили бажання перебувати на групі 4 єдиного податку, повинні відповідати таким вимогам:

  • здійснювати лише вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
  • провадити господарську діяльність (окрім постачання) за місцем податкової адреси;
  • не використовувати праці найманих осіб;
  • членами фермерського господарства такої фізичної особи мають бути тільки члени її сім’ї, зважаючи на визначення, викладене у ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України;
  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства повинна становити не менш як 2 га, але не більш ніж 20 га.

Не можуть бути платниками єдиного податку групи 4 сільськогосподарські товаровиробники: