З 1 грудня 2018 року в платників ПДВ з’явиться можливість виключати з ЄРПН зайві податкові накладні. Для цього достатньо буде заповнити розрахунки коригування до таких накладних за спеціальними правилами та зареєструвати їх у ЄРПН.
Як заповнити анулюючі розрахунки коригування до зайвих податкових накладних, хто (покупець чи продавець) їх реєструє в ЄРПН та у яких випадках такі розрахунки коригування податківці забороняють оформлювати — розповімо в нашій публікації

Суть проблеми

Причина появи зайвих податкових накладних у ЄРПН одна — помилки. А ось ситуації, за яких це відбувається, можуть бути різними, зокрема:

  • помилково складено дві чи більше податкових накладних на одну й ту саму операцію (подію) (наприклад: платник ПДВ оформив податкові накладні і на дату отримання оплати (перша подія), і на дату відвантаження оплачених товарів (друга подія));
  • припустилися помилок у податкових накладних, які неможливо виправити розрахунком коригування (наприклад: помилки в даті складання податкової накладної, індивідуальному податковому номері покупця, позаяк огріхи в даті чи ІПН контрагента можна виправити тільки шляхом оформлення нової (правильної) податкової накладної);
  • помилково оформлено податкову накладну без фактичного здійснення операції з постачання товарів/послуг.

Зайві податкові накладні «з’їдають» реєстраційний ліміт. Не рятує ситуацію й реєстрація в ЄРПН сторнуючих розрахунків коригування до них. А все тому, що в декларації з ПДВ зайві податкові накладні та розрахунки коригування до них не фіксують, тоді як суми ПДВ із них ураховуються під час розрахунку реєстраційного ліміту (суми ПДВ, на яку платник цього податку вправі зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування).

Такі розбіжності між даними ПДВшної звітності та ЄРПН призводять до виникнення в платника ПДВ показника ∑Перевищ. Тобто відновлення реєстраційного ліміту після реєстрації в ЄРПН мінусового розрахунку коригування не відбувається через спрацювання компонента ∑Перевищ.

Сподіваймося, з 1 грудня 2018 року цю проблему вдасться вирішити завдяки змінам, унесеним наказом Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763 до Порядку азаповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (даліПорядок № 1307). Адже вони надають можливість маркувати розрахунки коригування, складені для анулювання зайвих податкових накладних, зазначаючи в них спеціальний тип причини. Розпізнаючи та «відсікаючи» в ЄРПН зайві податкові накладні та розрахунки коригування до них, можна буде позбутися некоректно розрахованого показника ∑Перевищ, який занижує реєстраційний ліміт.

Умови та правила анулювання зайвих податкових накладних від контролерів