Хтось може заперечити, мовляв, який же це новий реквізит, коли податковий номер платника податку (продавця та покупця) завжди був обов’язковим реквізитом податкової накладної. Утім був один, а стало два. У новій формі податкової накладної, яку розпочинаємо застосовувати з 1 грудня 2018 року, доведеться вказувати не лише індивідуальний податковий номер платника ПДВ, а й загальний податковий номер платника податку (продавця та покупця).
Коли заповнювати новий реквізит податкової накладної, а також чи є він обов’язковим, розглянемо в нашій консультації

Нові форми податкової накладної та її додатків затверджено наказом Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763. Ці зміни доповнили податкову накладну та розрахунок коригування новими реквізитами. Докладніше про це читайте в коментарі «Податкова накладна та порядок її заповнення: оновлення – 2018» газети № 234/2018.

На особливу увагу заслуговує новий рядок «податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» у полях для заповнення даних покупця та продавця заголовної частини податкової накладної та розрахунку коригування до неї. Тобто поряд з уже звичним тут індивідуальним податковим номером платника ПДВ (далі — ІПН) слід уписувати ще й податковий номер платника податку. Що ж це за номер?

Податковий номер платника податку

Виноска 3 до нових рядків податкової накладної та розрахунку коригування чітко вказує, що тут платники ПДВ зазначають податковий номер платника податку відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588 (даліПорядок № 1588). Своєю чергою, п. 2.2 цього документа називає податковим номером платника податку:

 • 8-розрядний код ЄДРПОУ — для юросіб — платників податків, включених до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
 • 10-розрядний реєстраційний номер облікової картки платника податків — для фізосіб. Якщо фізособа (покупець або продавець) через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має про це відмітку в паспорті, для неї в новому рядку вказують серію (за наявності) та номер паспорта;
 • 9-розрядний реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом (п. 2.4 Порядку № 1588):
  • уповноваженим особам договорів про спільну діяльність на території України без створення юрособи;
  • управителям майна в разі взяття на облік договорів управління майном;
  • інвесторам (операторам) за угодами про розподіл продукції;
  • виконавцям (юрособам-нерезидентам) проектів (програм) міжнародної технічної допомоги;
  • іноземним дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні;
  • нерезидентам і постійним представництвам нерезидентів на території України в разі взяття їх на облік.

Пригадаймо

ІПНом платника ПДВ є (див. пп. 2 п. 1.6 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130):

1) для юросіб — 12-розрядний числовий код такої структури:

 • 1–7-й знаки — перші 7 знаків коду ЄДРПОУ без контрольного числа;
 • 8-й та 9-й знаки — код області за системою кодування, прийнятою в контролюючих органах;
 • 10-й та 11-й знаки — код адміністративного району;
 • 12-й знак — контрольний розряд, алгоритм формування якого встановлює ДФСУ;

2) для фізосіб — 10-значний реєстраційний номер облікової картки платника податків.