Як уже повідомлялося, з 1 грудня починають діяти оновлення до форми податкової накладної, розрахунку коригування та порядку їх заповнення, затверджені наказом Мінфіну від 17.09.2018 р. № 763 (даліНаказ № 763) (див. статтю «Податкова накладна та порядок її заповнення: оновлення – 2018» газети № 234/2018). Ці оновлення передбачають, зокрема, зазначення в розрахунку коригування коду причини коригування (графа 2.1).

Визначення таких умовних кодів причин коригування належить до обов’язків ДФСУ. Тим часом ДФСУ повинна забезпечити їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі. Про це мовиться в оновленому п. 23 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307, з урахуванням змін, унесених Наказом № 763, даліПорядок № 1307).

19.11.2018 ДФСУ опублікувала Довідник умовних кодів причин коригування (даліДовідник) на своєму офіційному веб-сайті. Усього в Довіднику визначено 11 кодів причин коригування. Своєю чергою, причини коригування з кодами 203 і 301 — порівняно нові, хоча раніше подібні причини коригування вже використовувалися. Також до кодів 301, 302, 303, 304 у Довіднику наведено примітки щодо їх зазначення.

Розгляньмо детальніше кожну з причин коригування в таблиці.

Таблиця

Довідник умовних кодів причин коригування

Умовний код причини коригування

Назва умовного коду причини, який може бути зазначено в розрахунку коригування

Пояснення щодо зазначення

101

Зміна ціни

Ця причина коригування зазначається в разі перегляду цін (п. 192.1 ПКУ), а також у випадку виправлення помилок, допущених у графі 7 податкової накладної.

Своєю чергою, зміну ціни (крім випадків повного повернення коштів) у розрахунку коригування потрібно показувати двома рядками: перший рядок повністю сторнує відповідний рядок із податкової накладної зі старою ціною, а другий — додає ту ж товарну позицію з новою ціною.

Детальніше — у статті «Розрахунок коригування на зміну ціни: порядок і зразок заповнення»

102

Зміна кількості

Зазначається в разі виправлення помилок щодо кількості (об’єму, обсягу) товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення товарів).

Зміну кількості товарів/послуг у розрахунку коригування також фіксують двома рядками: перший рядок сторнує рядок податкової накладної, у якому змінюються показники кількості, а в другому — зазначаються правильні показники.

Детальніше — у статті «Коригування кількості: заповнюємо розрахунок коригування»

103

Повернення товару або авансових платежів

Зазначається у випадку, коли відбувається повне повернення суми попередньої оплати (авансу)/поставлених товарів або повернення залишку суми попередньої оплати (авансу)/поставлених товарів.

Таке коригування відображається в розрахунку коригування одним сторнуючим рядком.

Детальніше — в статті «Коригування кількості: заповнюємо розрахунок коригування»

104

Зміна номенклатури

Зазначається у випадку, якщо після отримання попередньої оплати змінюється номенклатура товарів/послуг, а також у разі одночасної зміни кількості та ціни товарів/послуг і зміни кодів УКТ ЗЕД.

У цьому разі коригування також показують у розрахунку коригування двома рядками: першим рядком обнуляється рядок податкової накладної, номенклатура товарів/послуг за яким змінюється, а другим — додається нова (змінена) товарна позиція (номенклатура).

Детальніше — у статті «Як заповнити розрахунок коригування до податкової накладної в разі зміни номенклатури»

201

Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ

Зазначається у випадку коригування технічних («компенсуючих») ПДВ-зобов’язань, які нараховувалися за покупками для необ’єктних, звільнених від ПДВ і негоспдіяльних операцій (зведені податкові накладні з типами причини 04, 08, 09, 13), з підстав, наведених у п. 192.1 ПКУ (у т.ч. виправлення помилок), а також у разі, коли товари/послуги, необоротні активи, за якими були нараховані технічні ПДВ-зобов’язання, починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності.

Відповідно до роз’яснень контролерів у підкатегорії 101.16 системи «ЗІР», коригування ПДВ-зобов’язань у розрахунку коригування до відповідної зведеної податкової накладної також відображається двома рядками: перший — мінусує неправильні рядки податкової накладної, а другий — зазначає виправлені показники обсягу товарів/послуг

202

Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ

Зазначається у випадку коригування технічних ПДВ-зобов’язань, які нараховувалися за покупками для одночасного використання в оподатковуваній та пільговій діяльності платника ПДВ (зведені податкові накладні з типами причини 08 і 09), з підстав, наведених у п. 192.1 ПКУ (у т.ч. виправлення помилок). Ця причина коригування також зазначатиметься в розрахунку коригування, який складається для перерахунку технічних податкових зобов’язань відповідно до п. 199.4 ПКУ.

Як і в попередньому випадку, коригування ПДВ-зобов’язань у розрахунку коригування відображається двома рядками (див. роз’яснення в підкатегорії 101.15 системи «ЗІР»)

203*

Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до абзацу 11 пункту 201.4 статті 201 ПКУ

Зазначається у випадку коригування ПДВ-зобов’язань у зведених податкових накладних, які складалися на суму перевищення мінімальної бази оподаткування ПДВ над фактичною ціною постачання відповідних товарів/послуг (тип причини — 15), з підстав, наведених п. 192.1 ПКУ (у т.ч. виправлення помилок)

301*

Виправлення помилки (пункт 24 Порядку заповнення податкової накладної)

Зазначається у випадку складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН уже зареєстрована податкова накладна.

Сюди, зокрема, належать виправлення помилок в ІПК контрагента і даті складання податкової накладної.

Про порядок анулювання зайвих податкових накладних читайте у статті «Податкова накладна та порядок її заповнення: оновлення – 2018»

* Раніше замість причин коригування з кодами 203, 301 зазначали, зокрема, «Виправлення помилки», «Виправлення помилки в індивідуальному податковому номері покупця», «повернення суми попередньої оплати товарів/послуг» або «повернення товарів/послуг» тощо

302

Усунення неоднозначностей

Згідно з примітками ДФС у Довіднику, ці причини коригування зазначаються в разі виправлення помилок, яких припустилися під час здійснення попередніх коригувань податкової накладної, та відображення правильних показників товарних позицій, які утворилися в результаті таких коригувань.

За словами податківців, причина коригування:

  • «Усунення неоднозначностей» зазначається в разі, якщо після складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної в результаті наступних коригувань такої податкової накладної (1) за одним номером рядка податкової накладної обліковується дві та більше товарних позиції, (2) відбувалось одночасне коригування кількісних та вартісних показників однієї товарної позиції (одночасно в одному рядку заповнювалися графи 7–10) та (3) коригування ціни відображалося в графі 8 розрахунку коригування до податкової накладної (замість графи 9 розрахунку коригування) або коригування кількості здійснювалося в графі 10 розрахунку коригування (замість графи 7).  Виправлення таких помилок здійснюється шляхом сторнування рядків податкової накладної, які в результаті попередніх коригувань містять помилки (неоднозначності), та додаванням нових рядків із правильними показниками (підкатегорія 101.15 системи «ЗІР»);
  • «Зменшення обсягу при нульовій кількості» або «Зменшення кількості при нульовому обсягу» зазначається в разі, якщо після складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної в результаті наступних коригувань платником коригування ціни відображалося в графі 8 розрахунку коригування (замість графи 9) або коригування кількості здійснювалося в графі 10 розрахунку коригування (замість графи 7), та в результаті таких коригувань кількість або обсяг дорівнюють нулю. Виправлення таких помилок здійснюється шляхом лише сторнування рядків податкової накладної, які в результаті попередніх коригувань містять помилки (нульові значення ціни за наявності кількості товару/послуги або за наявності обсягу містять нульове значення кількості товару/послуги). Додавання нових рядків податкової накладної при здійсненні такого коригування не відбувається (підкатегорія 101.15 системи «ЗІР»)

303

Зменшення обсягу при нульовій кількості

304

Зменшення кількості при нульовому обсягу

Усі коди причин коригування потрібно зазначати в розрахунках коригування, які складаються з 01.12.2018.

Алевтина ПОЛІЩУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»