Працівник працює на роботі за сумісництвом при 6-денному робочому тижні. Для нього встановлено тривалість робочого тижня — 20 годин. Чи потрібно для працівників із неповною зайнятістю визначати місячну норму робочого часу? Як вести облік робочого часу: у годинах чи днях? Як правильно нараховувати зарплату суміснику за серпень 2018 року: виходячи з половини окладу й половини місячної норми робочого часу чи з повного посадового окладу та фактично відпрацьованого часу?

ВІДПОВІДЬ: В описаній ситуації має місце робота за сумісництвом на умовах неповного робочого часу.

Перше запитання: чи необхідно встановлювати графік роботи для сумісників і чи треба для працівників із неповною зайнятістю розраховувати індивідуальну місячну норму робочого часу?

Основним обліковим періодом є тиждень: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП). Якщо ж працівники з нормальною тривалістю робочого (тижнева норма — 40 год.) працюють лише 20 годин на тиждень, то зазвичай ідеться про зайнятість на 0,5 ставки (20 год. : 40 год.).

Графік роботи працівників із неповною зайнятістю обов’язково наводять у наказі про прийняття (переведення) на роботу. Якщо неповна зайнятість запроваджується з ініціативи працівника, про графік із неповною зайнятістю вказують також і в заяві працівника.

Роботодавці розраховують місячні норми та річний фонд робочого часу виходячи з тижневої норми робочого часу, робочого тижня (п’ятиденний чи шестиденний) і тривалості робочого дня для нормальної та скороченої тривалості робочого часу.

Для п’ятиденного робочого тижня (вихідні — субота й неділя) з однаковою тривалістю робочого дня зі скороченням роботи на годину напередодні святкових і неробочих днів місячні норми робочого часу на 2019 рік наведені в листі Мінсоцполітики від 08.08.2018 р. № 78/0/206-18. Для шестиденного робочого тижня розрахунок норм робочого часу роботодавці здійснюють самотужки.