Підприємець на спрощеній системі оподаткування групи 3, неплатник ПДВ, продав товар юрособі на загальній системі оподаткування. Як з’ясувалося, підприємство утримало й перерахувало ПДФО та військовий збір до бюджету з виплачуваної суми доходу єдинника. Як у такому випадку підприємцю повернути помилково сплачену суму ПДФО та військового збору з його доходу?

ВІДПОВІДЬ: Якщо така ситуація сталася з вини податкового агента — підприємства, тоді саме до нього може звернутися фізособа-єдинник із проханням про повернення помилково сплаченої суми ПДФО та військового збору з підприємницького доходу. В іншому випадку нарікати потрібно тільки на себе. Пояснімо.

Виплачуючи дохід фізособі, підприємство здебільшого виступає податковим агентом, на якого покладено обов’язок щодо утримання й перерахування ПДФО до бюджету. Таке правило не поширюється на випадки, коли дохід виплачують підприємцю в межах його підприємницької діяльності та з такого доходу підприємець сплачує єдиний податок (пп. 165.1.36, п. 297.1 ПКУ).

Задля уникнення подвійного оподаткування під час нарахування (виплати) єдиннику доходу від його підприємницької діяльності, юрособа не утримує ПДФО, якщо підприємець надає копію документа, що підтверджує його держреєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ПКУ).

Важливо

Від підприємців-єдинників для підтвердження їх статусу доцільно вимагати копію витягу з реєстру платників єдиного податку, котра містить інформацію про обрані види діяльності. Статус єдинника можна також перевірити й у Реєстрі платників єдиного податку, однак саме виписка з Реєстру на певну дату слугує достатнім підтвердженням того, що на момент виплати доходу фізособі-підприємцю останній перебував у статусі платника єдиного податку. Детальніше про підтвердження підприємницького статусу — у матеріалі «Які документи повинен надати підприємець для підтвердження підприємницького статусу в 2015 році» газети № 221/2015.

Лише після того, як підприємство отримує підтвердження, що операція з єдинником у межах його підприємницької діяльності, — воно перестає бути його податковим агентом. З отриманих підприємницьких доходів єдинник сплачує податки сам. Підприємство подає тільки податковий розрахунок за формою № 1ДФ про нарахований і виплачений дохід єдиннику (пп. «б» п. 176.2, пп. 49.18.2 ПКУ, п. 2.1 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4).

Судячи із запитання, вийшло так: підприємство виступило податковим агентом фізособи-єдинника, і підприємець отримав свій дохід за продані товари вже за мінусом ПДФО та військового збору. Однак єдинник також повинен обкласти отриману суму доходу (за вирахуванням ПДФО) ще й 5% єдиного податку. Як бачимо, ситуація подвійного оподаткування однієї і тієї самої суми доходу.

Як бути при цьому фізособі-єдиннику, залежить від того, чому підприємство таки утримало й перерахувало з виплаченого єдиннику доходу ПДФО та військовий збір. Розгляньмо ситуації.

Ситуація 1

Єдинник надав підтвердні документи, а підприємство «забулося» і сплатило ПДФО.

У такому випадку, безумовно, уся «провина» лежить на підприємстві. Підприємець може направити йому письмову вимогу на повернення відсутньої суми (ст. 193 Господарського кодексу України). А підприємство, своєю чергою, має відкоригувати сформовані розрахунки з бюджетом: подати або уточнену форму № 1ДФ з уже правильними показниками, або виправити помилку в поточній формі й повернути з бюджету помилково сплачену суму ПДФО та військового збору з підприємницьких доходів. Потім розрахуватися з підприємцем.

Зауважимо: помилково сплачену суму з бюджету можна повернути лише протягом 1095 днів із дати її сплати й у разі відсутності в підприємства податкового боргу (п. 43.1 ПКУ).

Для цього підприємству потрібно в довільній формі направити відповідну заяву до ДФС, у якій слід зазначити, на підставі чого й куди здійснити повернення. Податківці не пізніше ніж за 5 робочих днів до спливу 20-денного строку з дати подання такої заяви готують висновок про повернення відповідних сум із бюджету й подають його до Казначейства, яке протягом 5 робочих днів здійснює повернення помилково сплачених коштів (п.п. 43.4, 43.5 ПКУ).

Підприємство може й не чекати на повернення податків із бюджету, а сплатити помилково перераховану суму підприємцю зі своїх коштів одразу після його письмової вимоги.

Таким чином, якщо винуватцем помилкової сплати ПДФО та військового збору справді буде підприємство, а також воно буде сумлінним і визнає свою провину, тоді в єдинника є всі шанси отримати частину невиплаченого доходу у вигляді помилково перерахованих податків.

Ситуація 2

Підприємство перерахувало ПДФО та військовий збір, оскільки на момент виплати доходу підприємець не надав підтвердних документів. Однак незабаром він усе-таки їх приніс.

Ця ситуація для підприємця — складна й навряд чи виграшна. Адже без підтвердних підприємницький статус документів він розпочав відносини з юрособою як звичайна фізособа. Отже, на момент здійснення операції єдинник був у статусі звичайної фізособи, а підприємство — його податкового агента. Тож усі дії щодо утримання й сплати підприємством ПДФО та військового збору до бюджету правомірні й навряд воно займатиметься поверненням перерахованої суми податків, перездаватиме звітність, сплачуватиме штраф лише тому, що єдинник своєчасно не надав «потрібних паперів».

Отже, будьте пильними під час оформлення угод, ретельно готуйте й перевіряйте підтвердні підприємницький статус документи.

Редакція газети
«Інтерактивна бухгалтерія»