Підприємство припиняє свою діяльність у разі здійснення реорганізації шляхом злиття, поділу, перетворення та приєднання. Своєю чергою, юрособа, яка реорганізується, передає все власне майно, права й обов’язки правонаступникам. Чи позначиться на ПДВ-обліку операція з передання майна правонаступникові? Чи можна передати правонаступнику від’ємний ПДВ і реєстраційний ліміт? Ці й інші ПДВшні питання розгляньмо в нашому матеріалі

На замітку!

Реєстрація платника ПДВ, що реорганізується шляхом приєднання, злиття, поділу та перетворення (у випадку якщо датою державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, є дата завершення перетворення), підлягає анулюванню.

Не підлягає анулюванню реєстрація платника ПДВ, що реорганізується шляхом виділу.

(див. пп. «б» п. 184.4 ПКУ,
п. 5 Положення про реєстрацію платників податку
на додану вартість, затвердженого
наказом Міністерства фінансів України
від 14.11.2014 р.
№ 1130,
а також роз’яснення в підкатегёорії 101.03 системи
«ЗІР»)

Зверніть увагу:

  • у разі якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених р. V ПКУ, незалежно від того, чи залишатиметься така особа зареєстрованою як платник ПДВ на дату отримання цього бюджетного відшкодування, чи ні (детальніше про це див. у матеріалі «Анулювання ПДВ-реєстрації: підстави та наслідки» газети № 35/2017). Своєю чергою, податківці не схвалюють передання (продажу) права на отримання бюджетного відшкодування (див. ІПК ДФСУ від 08.11.2018 р. № 4746/6/99-99-15-03-02-15/ІПК);
  • якщо під час проведення реорганізації платника шляхом перетворення відбуваються анулювання реєстрації його як платника ПДВ та реєстрація правонаступника як новоствореного платника, то такий правонаступник не має права на податковий кредит за податковими накладними/розрахунками коригування, що були складені та зареєстровані в ЄРПН на реорганізованого платника ПДВ.

Передання майна правонаступникові

Насамперед зауважимо: щодо операцій із реорганізації шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення не діють норми п. 184.7 ПКУ, які передбачають нарахування ПДВ-зобов’язань на «залишки» товарів/послуг і необоротних активів у разі анулювання ПДВ-реєстрації.

А ще важливіше — у пп. 196.1.7 ПКУ чітко прописано: операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об’єктом оподаткування.