З 1 жовтня 2018 року порядок застосування книги обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) зазнав істотних змін: уже не треба друкувати й підклеювати до КОРО Z-звіти, не потрібно відображати ремонти й техобслуговування РРО, дозволено взагалі відмовитися від застосування КОРО під час роботи з РРО, та й, власне, форма книги буде іншою. Певні зміни внесено також до порядку застосування журналу використання РРО в разі здійснення операцій із купівлі-продажу іноземної валюти.
Тож, розповімо про все це детальніше

Основні зміни щодо порядку застосування КОРО

Наказом Мінфіну від 20.09.2018 р. № 773 (даліНаказ № 733) унесено зміни до затверджених наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547 (далі Наказ № 547):

 • Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі Порядок реєстрації та застосування РРО);

Основні зміни почали діяти з 1 жовтня 2018 року, а певна частина запрацює після набрання чинності наказами Мінфіну щодо затвердження порядків ведення реєстру екземплярів РРО та реєстру ЦСО РРО.

Отже, завдяки внесеним змінам відтепер суб’єкти господарювання:

 • мають право не використовувати КОРО та РК за умови, якщо в разі виходу РРО з ладу або відключення електроенергії до моменту відновлення роботи РРО (появи електроенергії) не проводитимуть розрахункових операцій (п. 2 р. ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО, п. 1 гл. 1 р. ІІ Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО);
 • не можуть здійснювати валютно-обмінні операції в разі виходу з ладу РРО, тимчасового відключення електроенергії за відсутності резервного РРО (п. 10 р. ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО при здійсненні операцій з інвалютою);
 • не повинні роздруковувати й підклеювати щоденні звітні фіскальні чеки (Z-звіти) у КОРО та журнал використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти; вони зберігатимуться лише в електронній формі впродовж 1095 днів (у нових формах КОРО та журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти, затверджених Наказом № 773, не передбачено місця для підклеювання Z-звітів). Однак на практиці це нововведення поки що не працює (докладніше про це читайте далі);
 • не повинні вести облік ремонтів, робіт із техобслуговування у відповідному розділі КОРО та журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти (див. нові форми КОРО та журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти, затверджені Наказом № 773).

Для впровадження змін Наказом № 773 затверджено також нову форму заяви про скасування реєстрації КОРО (почне діяти пізніше), нову форму КОРО для РРО (почне діяти пізніше), нову форму журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти.

Зверніть увагу!

Нові форми запрацюють після набрання чинності наказами Мінфіну щодо затвердження порядків ведення реєстру екземплярів РРО та реєстру ЦСО РРО.

Відмова від застосування КОРО

З 1 жовтня 2018 року суб’єкт господарювання може прийняти рішення про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО чи появи електроенергії, про що має зазначити в реєстраційній заяві (п. 2 р. ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО). У такому разі суб’єкт господарювання має право не реєструвати й не зберігати КОРО та РК; для таких РРО в реєстраційному посвідченні зазначається:

«Книга ОРО на цей РРО не реєструвалася. У випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється».

Таким чином, якщо суб’єкт господарювання має намір відмовитися від використання КОРО, слід оформити це рішення розпорядчим документом — наказом/розпорядженням, і подати до ДФС відповідну заяву.

Щодо викладеного вище у зміненому п. 1 гл. 3 р. II Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО нині прописано:

скасування реєстрації КОРО на РРО здійснюється за заявою суб’єкта господарювання, зокрема, у разі прийняття розпорядчого документа про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії.

До набрання чинності новими формами заяв у разі прийняття суб’єктом господарювання рішення не застосовувати КОРО він має долучити до заяви про реєстрацію РРО копію відповідного рішення (наказу/розпорядження) і зазначити про це в п. 9 заяви (п. 5 Наказу № 773).

Тим часом якщо КОРО вже зареєстровано, ми вважаємо, для скасування реєстрації КОРО та припинення її використання суб’єкт господарювання може подати заяву про скасування реєстрації КОРО старої форми й долучити до неї копію відповідного рішення.

Коли нові форми заяв наберуть чинності, їх можна буде подати в електронній формі засобами електронного зв’язку, у т.ч. в Електронному кабінеті платника податків (п.п. 6, 7 гл. 2 р. ІІ Порядку реєстрації та застосування РРО).

Нові форми КОРО та журналу використання РРО

Зважаючи на спрощення порядку ведення КОРО, її форма зазнає змін, у результаті залишаться тільки два розділи:

 • розділ 1 «Облік руху готівки та сум розрахунків» та
 • розділ 2 «Облік розрахункових квитанцій».

Своєю чергою, розділи «Фіскальні звітні чеки» та «Облік ремонтів, робіт з технічного обслуговування і перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО» будуть вилучені.

За бажанням суб’єкта господарювання, у графах 5–10 розділу 1 КОРО, зареєстрованої на РРО, можна створювати додаткові графи для зазначення сум розрахунків, суми ПДВ, суми акцизного податку або іншого податку (збору) та виданих у разі повернення товару коштів, які отримані (видані) з використанням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Крім того, у розділі 1 КОРО на РРО можна виконувати додаткові записи, що підсумовують дані за розрахунками за день або місяць.

У розділі 2 КОРО на РРО ведеться облік розрахункових квитанцій, використаних під час відключення електроенергії або в період ремонту РРО: графи 1–5 заповнюються до початку використання розрахункової книжки, графи 6–8 — до початку реєстрації розрахункових операцій за допомогою РРО після відновлення постачання електроенергії чи встановлення РРО після ремонту.

У разі якщо початок та закінчення одного циклу використання розрахункової книжки при відключенні електроенергії чи на період ремонту РРО припадають на різні робочі дні, за кожен робочий день у розділі 2 КОРО на РРО роблять окремі записи, а ось графи 1, 2 заповнюють тільки в перший, а графу 8 — лише в останній день одного циклу використання розрахункової книжки.

На підставі даних розрахункових квитанцій щодня здійснюються записи в розділі 1; до запису за перший день слід включити дані про відповідні суми (графи 3–10) за контрольною стрічкою з початку робочого дня до моменту виходу з ладу РРО або відключення електроенергії; у записі за даними фіскального звітного чека, роздрукованого після відновлення роботи на РРО, необхідно зазначити, за які попередні дати підсумовані дані у цьому фіскальному чеку.

Про все викладене вище йдеться в п.п. 8–10 гл. 4 р. II Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО.

До того ж буде змінено форму журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти, тобто залишиться тільки один розділ — «Облік перевірок». А колишні розділи 1 «Z-звіти» та 3 «Облік ремонтів та технічного обслуговування РРО» буде вилучено.

Після набрання чинності новими формами КОРО та журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти суб’єкти господарювання зможуть застосовувати зареєстровані КОРО та журнал РРО за нині діючими формами до скасування їх реєстрації або закінчення (п. 4 Наказу № 773). Своєю чергою, до вилучених розділів дані не вноситимуться.

Z-звіти не друкуємо й не підклеюємо до КОРО та журналу РРО

Звернімо увагу на оновлений п. 6 гл. 4 р. ІІ Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО,зокрема:

 • з нього вилучено норму щодо «підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО»;
 • він доповнений вимогою — «забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі» протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ (1095 днів).

Своєю чергою, також оновлено п. 6 р. III Порядку реєстрації та застосування РРО при здійсненні операцій з інвалютою, зокрема:

 • з нього вилучено норми про:
  • «виконання наприкінці кожної робочої зміни касира Z-звіту та зберігання надрукованого Z-звіту в журналі використання РРО»;
  • «друкування фіскального звіту, інших документів (крім розрахункових та Z-звіту), що передбачені документацією на РРО, під час здійснення перевірки пункту обміну валюти на вимогу представника контролюючого органу»,
 • він доповнений вимогою про:
  • «створення X-звітів, Z-звітів та інших документів, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства України».

Таким чином, з 1 жовтня 2018 року із суб’єктів господарювання ніби зняли обов’язок роздруковувати й підклеювати щоденні звітні фіскальні чеки (Z-звіти) до КОРО та журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти. Утім поки що небезпечно послуговуватися лише нормами порядків, затверджених Наказом № 547.

Річ у тім, що пп. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі Закон про РРО), як і раніше, вимагає щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки (у разі здійснення розрахункових операцій). Щоправда, відповідність за порушення саме цієї вимоги Закон про РРО не містить. Але й не це головне.

Відповідно до п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі Положення про касові операції), оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування й друку фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

У разі невиконання цієї умови готівка вважатиметься не оприбуткованою, за що Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95 передбачено відповідальність у вигляді штрафу в п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, допоки не буде внесено зміни до Закону про РРО, а надто до Положення про касові операції, необхідно продовжувати щоденно роздруковувати Z-звіти й підклеювати їх до КОРО.

Облік ремонтів РРО не здійснюємо

Зауважимо: оновлений п. 6 гл. 4 р. ІІ Порядку реєстрації та ведення РК та КОРО з 1 жовтня 2018 року вже не містить норми щодо ведення обліку ремонтів, робіт із технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі КОРО. Тобто розділ 4 у чинній натепер формі КОРО після 1 жовтня 2018 року можна не заповнювати.

Те саме стосується розділу 3 журналу використання РРО з купівлі-продажу інвалюти. З огляду на зміни, унесені до п. 7 р. ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО при здійсненні операцій з інвалютою, його також можна не заповнювати.

Зоряна КУРИЛЯК,

юрист, експерт з обліку й оподаткування, м. Львів