Працівник був у відрядженні на початку жовтня 2018 року. Залізничні квитки для цієї поїздки придбано наприкінці вересня 2018 року. Авансовий звіт про відрядження працівник склав 12 жовтня 2018 року. Цим же числом керівник затвердив звіт.
До декларації з ПДВ за який місяць (вересень чи жовтень) ми повинні включити податковий кредит за транспортними квитками? Який місяць указувати в графі 3 таблиці 2 додатка 5 до декларації з ПДВ?

ВІДПОВІДЬ: У разі якщо залізничні квитки придбало підприємство, то зафіксувати у ПДВшному обліку податковий кредит воно може у звітному періоді їх придбання — тобто у вересні 2018 року. А якщо квитки потраплять до бухгалтерії лише з авансовим звітом, то податковий кредит збільшують у звітному періоді подання працівником такого звіту. Обґрунтуймо ці твердження.

Квитки придбало підприємство

Датою віднесення сум вхідного ПДВ до податкового кредиту у загальному випадку є дата тієї події, що відбулася раніше (п. 198.2 ПКУ):

  • дати списання коштів із банківського рахунка платника ПДВ на оплату товарів/послуг;
  • дати отримання платником податку товарів/послуг.

Тож, сплативши за залізничні квитки, придбані для відрядження працівників, підприємство — платник ПДВ може відразу задекларувати на їхній підставі податковий кредит.

До речі, в ІПК ДФС України від 21.12.2017 р. № 3098/6/99-95-42-03-15/ІПК податківці зазначають:

«…видача електронних проїзних (перевізних) документів пасажирам здійснюється без надання податкової накладної до кожного окремого такого документа, оскільки візуальна форма електронного проїзного документа (посадочний документ) є фіскальним чеком, містить суму наданих послуг (вартість перевезення, інших додаткових послуг, що надаються пасажиру), фіскальний номер та податковий номер постачальника (особи, яка здійснила продаж квитка), а тому є документом, який підтверджує право на отримання податкового кредиту без отримання податкової накладної (при дотриманні інших правил щодо формування податкового кредиту, встановлених Кодексом)».