(коментар до ІПК ДФС від 13.09.2018 р.
№ 4024/ІПК/03-20-14-05-11)

Нині чимало торговельних точок, наприклад, АЗС або супермаркети, працюють цілодобово. Одна з таких АЗС поставила таке запитання ДФСУ: чи дозволяє законодавство друкувати звітні фіскальні чеки для зручності на момент закінчення робочої зміни, скажімо, о 9.00? На це контролери відповіли категоричним «ні». Пояснімо чому.

Так, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на РРО  фіскальні звітні чеки в разі здійснення розрахункових операцій (п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, далі Закон про РРО).

  За винятком автоматів із продажу товарів (послуг).

Тим часом податківці наголосили: ця норма враховує особливості роботи РРО, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожен робочий день.

Водночас, зважаючи на зміст п. 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 р. № 199 (даліВимоги № 199):

зміна — це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного звіту;

Z-звіт — це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам’яті й занесенням її до фіскальної пам’яті РРО.

У додатку до Вимог № 199 зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.