Чи можна замінити боржника у ЗЕД-договорі? А саме — чи можна нерезидента-боржника замінити на іншого нерезидента? Чи можливе переведення боргу між резидентами у ЗЕД?

Юраспект

Переведення боргу регулюють ст.ст. 520–524 ЦКУ.

Під час переведення боргу відбувається заміна одного боржника на іншого. Своєю чергою, боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

У разі переведення боргу із зобов’язання вибуває первинний боржник, а вступає в права новий. До нового боржника переходять усі зобов’язання первинного.

Тобто кредитор і зобов’язання лишаються такими, як були раніше, а змінюється тільки боржник.

Особливості у ЗЕД

Змінити боржника можна, коли кредитор не проти і якщо іншого не передбачає законодавство. Тож, у такому разі нас цікавить, чи законодавство, яке регулює ЗЕД, не висуває заборон або спецправил з переведення боргу.

Насамперед завважимо: у нормативних документах, які регулюють ЗЕД, немає прямої заборони на заміну боржника у зобов’язанні. Не віднаходимо якихось спецнорм щодо переведення боргу й у постанові Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 р. № 410, вона ж бо основна серед «заборонняючих ЗЕД-нормативів».

Нагадаємо

Суб’єкти ЗЕД мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), окрім тих, які прямо та у виключній формі заборонені законами України (ч. 4 ст. 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 р. № 959-XII).

Отже, оскільки заборони на переведення боргу (заміну боржника) у ЗЕД немає, таку операцію можна проводити.

Однак ідеться не стільки про можливість на переведення боргу, як про експортно-імпортний контроль. А точніше — зняття операції з такого контролю. Пояснімо на ситуаціях.

Ситуація 1

Резидент імпортує товари від нерезидента на умовах відстрочення платежу. Імпортні товари оприбутковано. А далі укладено договір переведення боргу, і за таким імпортним контрактом оплату проводитиме інший резидент.

Схема 1

Одразу варто зазначити: податківці переконані, що укладення між двома резидентами договору про переведення боргу за зовнішньоекономічним контрактом суперечить вимогам валютного законодавства (категорія 114.02 системи «ЗІР», відповідь на запитання: «Чи може СГ-резидент, який уклав зовнішньоекономічний контракт на імпорт товарів на умовах відстрочення платежів, укласти з іншим СГ-резидентом договір про переведення боргу?»). Тобто таку операцію проводити, на їхню думку, не можна.