Чи буде дійсним подорожній лист без відміток лікаря та механіка

Чи обов’язкові підпис і штамп лікаря та механіка на подорожньому листі автомобіля? Чи буде дійсним подорожній лист без їх відміток? На підставі цього документа чи можна списувати витрати на ПММ? Чи підтверджуватиме він витрати в податковому обліку?

ВІДПОВІДЬ: Одразу скажемо — подорожній лист без відміток лікаря та механіка буде дійсним, і для облікових цілей відсутність їх підписів і штампа жодної ролі не відіграє.

А тепер докладніше.

Обов’язковість відміток лікаря та механіка

Спочатку про подорожній лист вантажного автомобіля. Вважаємо, на типовій формі подорожнього листа вантажного автомобіля (№ 2-ТН) підписи й штамп лікаря та механіка повинні бути, адже це передбачено самою формою. Та й проходження передрейсового огляду лікаря для водія автомобіля та механіка є обов’язковим.

Проведення передрейсового медогляду передбачено п. 1.4 р. І та р. ІV Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ та МВС України від 31.01.2013 р. № 65/80 (далі — Положення № 65), ст.ст. 18, 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III (далі — Закон про автотранспорт). При цьому його результати лікар заносить до Журналу передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв. А за наявності подорожнього листа — робить запис і в ньому (п. 4.6 Положення № 65).

Щозмінна перевірка техстану авто передбачена Порядком перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженим наказом Мінтрансу України від 05.08.2008 р. № 974, і ст.ст. 23, 43 Закону про автотранспорт. Перевірку техстану відображають у журналі, ведення якого контролює перевізник (п. 8.1 Порядку № 974). Зауважимо, водієві загрожує адмінштраф за перевезення вантажів (пасажирів) без проходження передрейсового медогляду, перевірки техстану — від 510 до 680 грн (ч. 9 ст. 1331 КпАП). Його накладають працівники ДАІ, які мають спеціальні звання (п. 3 ст. 222 КпАП). Проте, беручи до уваги те, що вимагати подорожні листи даішники не вправі, оштрафувати можуть, хіба що зазирнувши до журналу медоглядів і контролю техстану...

Стосовно подорожнього листа легкового автомобіля. Оскільки типова форма такого листа скасована (наказ Держкомстату від 19.03.2013 р. № 95, набрав чинності 16.04.2013 р.), підприємство має право розробити власну форму. При цьому можна обійтися без відміток лікаря та механіка. Однак важливо пам’ятати, що передрейсовий огляд водія та транспортного засобу й надалі залишається обов’язковим.

Подорожній лист без відміток лікаря та механіка

Без відміток лікаря та механіка подорожній лист вважатиметься дійсним. До того ж його можна використовувати як підтверджуючий первинний документ для списання палива на витрати. Для облікових цілей відмітки лікаря та механіка жодної ролі не відіграють. Адже через відсутність таких відміток документ аж ніяк не втрачає статусу первинного. Для первинного документа головне, щоб у ньому були обов’язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV. Підтверджує ці слова й рішення суду. Наприклад, у постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.01.2012 р. у справі № 2а-8135/11/1270 прописано: «Відсутність підпису лікаря в графі «Водій за станом здоров’я допущений до керування» та підпису механіка, не може свідчити про незаконне списання бензину, а свідчить лише про оформлення подорожнього листа не у відповідності з вимогами Інструкції про порядок застосування подорожнього листа службового легкового автомобіля та обліку транспортної роботи, за що п. 3 цієї Інструкції передбачено відповідальність, яку несуть відповідальні особи перевізника й замовника в межах компетенції, визначеної цією Інструкцією».

Детальніше про це ми писали в матеріалі «За яким документом списувати витрати на ПММ».

Галина МОРОЗОВСЬКА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»