Правила трансфертного ціноутворення орієнтовані на те, що контрольовані операції мають відповідати принципу «витягнутої руки». А як учинити, коли після детального аналізу виявилося, що це не так? Які подальші дії компанії? Як у такому разі не наразитися на штрафи?
Відповіді на ці й інші запитання — далі.

Самостійне коригування

Правила проведення коригування

У разі якщо умови здійснення контрольованої операції не відповідають принципу «витягнутої руки», прибутківець має право самостійно відкоригувати ціну контрольованої операції та, відповідно, суми податкових зобов’язань. Таке коригування проводять лише за умови, якщо це не призведе до зменшення суми податку на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету (пп. 39.5.4.1 ПКУ).

Водночас пп. 39.5.4.2 ПКУ визначено, що самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки», навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, установленої під час здійснення контрольованої операції.

Перед тим як розпочати коригування, компанія має подбати про розрахунок діапазону цін (рентабельності) для кожної контрольованої операції та визначити необхідну суму коригування. Як розрахувати такий діапазон, прописано в пп. 39.3.2.3 ПКУ.

Так, якщо ціна в контрольованій операції або відповідний показник рентабельності контрольованої операції перебуває:

  • у межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу «витягнутої руки»;
  • поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов’язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування згідно з пп. 39.5.4 ПКУ).

При цьому застосування для цілей оподаткування медіани діапазону цін (рентабельності) здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення затверджено постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 381.

Своєю чергою, профільний пп. 39.5.4 ПКУ наказує в разі проведення самостійного коригування розраховувати свої податкові зобов’язання відповідно до:

  • максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вищою за максимальне значення діапазону цін (рентабельності),

та/або

  • мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижчою за мінімальне значення діапазону цін (рентабельності).