(коментар до ІПК ГУ ДФС в Одеській області від 01.08.2018 р. № 3343/ІПК/15-32-12-01-04)

Суть питання. Мале підприємство  подало до ДФС фінзвітність за загальними формами (з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»), а не за формами для суб’єкта малого підприємництва з П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва». Чи можна переподати фінзвітність за правильними формами?

 Малими є підприємства, які не відповідають критеріям для мікропідприємств і показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів становить до 4 млн євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 8 млн євро;
  • середня кількість працівників — до 50 осіб.

Чому це так важливо?

По-перше: за подання фінзвітності за невідповідною формою може загрожувати адмінштраф (ст. 1863 КУпАП). Накласти його вправі керівник Держстату, його заступники, а також інші вповноважені керівником посадові особи (ст. 2443 КУпАП) Сума штрафу, що накладається на посадових осіб підприємства, становить від 170 до 255 грн, за повторне впродовж року порушення — від 255 до 425 грн.

По-друге: оскільки фінзвітність є невід’ємною складовою декларації з податку на прибуток (подається як додаток), теоретично існує ризик невизнання декларації, якщо фінзвітність подано не за тією формою (адже виходить, що й додаток не той, який потрібен). І хоча ризик теоретичний, уникнути його все ж бажано.

До слова

Критерії для класифікації підприємств за розміром наведено в матеріалі «Зміни в бухобліку: старт-2018».

Підхід ДФС. На жаль, контролери чіткої відповіді не надали. Вони переадресували запитання Мінфіну, оскільки саме цей орган уповноважений тлумачити бухоблікові правила.

Щоправда, у коментованому листі податківці навели загальні норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV, даліЗакон про бухоблік. Зокрема згадали, які підприємства належать до малих після змін у класифікації, а також про те, що за наявності помилок у фінзвітності можна подати уточнену звітність у такому самому порядку, як подавалася й звітна (п. 6 ст. 14 Закону про бухоблік). Либонь, цим натякали, що можна й помилку у формі фінзвітності виправити.