У червні 2018 року постачальник — платник ПДВ склав і зареєстрував у ЄРПН податкову накладну з помилкою: помилково проставлена відмітка «Зведена податкова накладна». На підставі цієї податкової накладної постачальник задекларував податкові зобов’язання, а покупець — податковий кредит. Помилку виявили у вересні 2018 року. Відповідно, для виправлення помилки відразу ж було складено й зареєстровано в ЄРПН «анулюючий» розрахунок коригування та нову податкову накладну.
Як це відобразити у ПДВ-декларації постачальнику — платнику ПДВ і покупцю — платнику ПДВ? У якому саме звітному періоді декларувати податкові зобов’язання постачальнику та податковий кредит — покупцю?

У постачальника — податкові зобов’язання

Постачальник декларує свої податкові зобов’язання з ПДВ за «першою подією» відповідно до п. 187.1 ПКУ:

  • на дату отримання коштів від покупця товарів/послуг;
  • на дату відвантаження товарів: у разі експорту товарів — на дату оформлення митної декларації згідно з митним законодавством, а для послуг — на дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Водночас не важливо, яка податкова накладна — з помилкою чи без помилки, і навіть якщо податкова накладна взагалі не зареєстрована в ЄРПН. Головне, аби постачальник виконав свій обов’язок — задекларував правильну суму податкових зобов’язань.

До того ж у нашому випадку під час заповнення додатка Д5 до декларації з ПДВ були правильно зазначені ІПН покупця та сума податкових зобов’язань із ПДВ. Помилкове проставляння в податковій накладній відмітки «Зведена податкова накладна» не призвело до перекручення таких даних. Тому в додатку Д5 не потрібно нічого виправляти. Відповідно — немає що виправляти й у ПДВ-декларації (за червень 2018 року). Отже, постачальнику — платнику ПДВ не потрібно подавати уточнюючий розрахунок.

Якби, приміром, мовилося про виправлення в податковій накладній помилок в ІПН покупця та при цьому в додатку Д5 до декларації з ПДВ також був би зазначений неправильний ІПН, тоді постачальнику довелося б подавати уточнюючий розрахунок з уточнюючим додатком Д5 (див. роз’яснення в підкатегорії 101.23 системи «ЗІР»). Детальніше про це читайте в матеріалах:

У покупця — податковий кредит

Податкову накладну з помилковою позначкою у графі «Зведена податкова накладна» покупцеві в декларації з ПДВ відображати не варто. Адже податківці навряд чи схвалять визнання податкового кредиту на підставі такої податкової накладної.

Див., наприклад, ІПК ДФСУ від 01.06.2018 р. № 2418/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. У цій ІПК контролери зазначили: