(коментар до листа Мінсоцполітики від 11.07.2018 р. № 275/0/22-18)

Суть питання

Чи зберігати середній заробіток працівнику, якого переведено на постійну нижчеоплачувану роботу?

Позиція Мінсоцполітики

У разі переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення (ч. 1 ст. 114 КЗпП).

Середній заробіток зберігається незалежно від того, із чиєї ініціативи було таке переведення: з ініціативи роботодавця чи працівника. Тому середній заробіток зберігається протягом двох тижнів і в тому разі, коли переведення мало місце з ініціативи самого працівника (п. 18 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 р. № 13).

Коментар редакції

Переведення на іншу роботу передбачає зміну виконуваної працівником роботи, обумовленої трудовим договором (контрактом), посади, спеціалізації або місця роботи. Тобто переведення працівника на іншу роботу означає доручення йому роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором (п. 31 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 р. № 9).

Не варто плутати переведення на іншу роботу зі зміною істотних умов праці.

Зміна істотних умов праці допускається при збереженні спеціальності, кваліфікації або посади, але про зміну істотних умов праці працівників попереджають за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

Переведення на іншу роботу передбачає, зокрема, зміну спеціальності, кваліфікації або посади, і для такого переведення необхідна згода працівника (попереджати за два місяці не потрібно). У разі переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігають його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення (ч. 1 ст. 114 КЗпП). Проте постійно виникає запитання, як реалізувати цю норму, тобто як обчислювати в такому випадку середній заробіток за попередньою посадою та що виплачувати: середній заробіток чи доплачувати до його розміру?