На роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видають безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (далі — ЗІЗ). Цього вимагають ч. 1 ст. 163 КЗпП і ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII (даліЗакон про охорону праці).

Тож, порушуючи ці вимоги, роботодавець учиняє порушення як трудового законодавства, так і законодавства про охорону праці. Аби уникнути цього, розгляньмо основні організаційні моменти, яких має дотримуватися роботодавець під час забезпечення працівників спецодягом.

Яким категоріям працівників видають спецодяг

Спецодяг, який належить до ЗІЗ, видають працівникам тих професій і посад (професійних назв робіт), що передбачені в нормативно-правових актах з охорони праці за Нормами безоплатної видачі працівникам ЗІЗ (п. 1.4 Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Держкомітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 р. № 53, далі Положення № 53).

Указані вище норми встановлюють для роботодавця обов’язковий мінімум безоплатної видачі ЗІЗ із визначенням захисних властивостей ЗІЗ і строків їх використання (носіння).