(коментар до Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з отримання постійним представництвом нерезидента фінансування від головної компанії — нерезидента, затвердженої наказом Мінфіну від 03.08.2018 р. № 673, далі — Узагальнююча консультація № 673)

Отримання представництвом нерезидента фінансування від головної компанії

В Узагальнюючій консультації № 673 Мінфін слушно зазначив: фінансування витрат постійного представництва нерезидента в Україні не є компенсацією вартості товарів/послуг у зв’язку з тим, що операції між головною компанією й таким представництвом не можуть вважатись операціями з постачання товарів/надання послуг. Тому в разі отримання такого фінансування в представництва не виникає об’єкта обкладення ПДВ.

Не надто з’ясовуючи юридичну природу таких надходжень, податківці робили протилежні висновки:

«Кошти, що надходять на рахунок іноземного представництва в Україні від головної компанії на покриття будь-яких витрат представництва або виплат заробітної плати, необхідно розцінювати як кошти, які надаються нерезидентом за надані головній компанії на митній території України представництвом послуги, які є об’єктом оподаткування ПДВ і оподатковуються на загальних підставах» (див. лист ДФСУ від 20.10.2017 р. № 2323/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Утім у 2018 році головне податкове відомство, схоже, переглянуло власну позицію щодо цього питання. Про це свідчить лист ДФСУ від 15.02.2018 р. № 628/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. У ньому контролери розглянули ПДВшну долю коштів, отриманих представництвом від головної компанії — нерезидента для виплати заробітної плати працівників такого представництва, сплати орендних, комунальних платежів, господарчих потреб й інших адміністративних витрат, які не стосуються комерційної діяльності, і наголосили:

«…у разі якщо кошти, що надходять на рахунок постійного іноземного представництва в Україні від головної компанії — нерезидента, не є компенсацією вартості товарів/послуг, що постачаються таким представництвом, то при їх отриманні представництво не визначає податкові зобов’язання з ПДВ, оскільки відсутній об’єкт оподаткування ПДВ».