Наше підприємство (платник ПДВ) замовляє в нерезидента послуги з організації рекламних заходів за кордоном, а також доручає йому придбати послуги з розміщення нашої реклами в іноземних ЗМІ. Нерезидент за це отримує посередницьку винагороду та компенсацію вартості рекламних послуг, придбаних у третіх осіб за дорученням.
Чи потрібно нараховувати ПДВ на вартість таких нерезидентських послуг? Якщо так, то що слугуватиме базою: лише винагорода посередника чи весь обсяг рекламних послуг?

ВІДПОВІДЬ: У разі отримання послуг від нерезидента платник ПДВ насамперед визначає місце їх постачання за ст. 186 Податкового кодексу України (даліПКУ). Адже нерезидентські послуги потрапляють під ПДВшний прес, лише якщо місце їх постачання — митна територія України (ст. 208 ПКУ).

Місце постачання нерезидентських послуг

У ст. 186 ПКУ фігурують як рекламні, так і посередницькі послуги.

Так, у пп. «б» п. 186.3 ПКУ названо рекламні послуги. Як відомо, для ідентифікації послуг податківці часто застосовують Класифікацію видів економічної діяльності (КВЕД-2010), затверджену наказом Держкомстату України від 23.12.2011 р. № 396. До розділу рекламної діяльності у КВЕД-2010 входить, зокрема, клас 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в ЗМІ».

Своєю чергою, посередницьким послугам присвячений пп. «є» п. 186.3 ПКУ. У ньому йдеться про посередницькі послуги від імені та за рахунок іншої особи чи від свого імені, але за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцеві послуг, перелічених у п. 186.3 ПКУ. Як бачимо, принципово, щоб надання посередницьких послуг стосувалося саме тих видів послуг, які прописані в п. 186.3 ПКУ. А, як ми вже зазначили, рекламні послуги — серед таких.