У багатьох підприємств і бізнесменів виникає запитання: яким чином органи ДФСУ формують річний план перевірок платників податків і чи можна якимось чином уникнути цього? Та ось відповідь на нього доволі банальна: вивчайте критерії, за якими підприємства включають до плану-графіка, та намагайтеся не допускати їх наявності на вашому підприємстві. Своєю чергою, періодично переглядайте план-графік — адже іноді можуть спрацювати критерії, не залежні від вас

Наш екскурс розпочнімо з повідомлень.

Перше — хоча органи ДФСУ й декларують, що, керуючись вимогами Податкового кодексу України (далі ПКУ), перейшли до складання річного графіка перевірок, розслаблятися не варто. Графік таки річний, але протягом року до нього можуть уноситися зміни. Нерідко. Тож варто іноді зазирати туди й пересвідчуватися, що вашої компанії там усе ще немає.

Друге — план-графік на 2018 рік уже сформований, однак зроблено це було за дещо старими правилами. У березні 2018 року Мінфін виклав у новій редакції Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Мінфіну від 02.06.2015 р. № 524  (далі Порядок № 524). Це не означає автоматично, що план обов’язково переглядатимуть, але певний вплив, без сумнівів, буде. Сам план-графік є публічною інформацією, і його можна знайти за посиланням.

 У редакції наказу Міністерства фінансів України від 26.03.2018 р. № 386

До плану перевірок на 2018 рік включено біля 5,5 тис. платників податків, а це, своєю чергою, означає, що відвідають цьогоріч далеко не всіх платників, але точно найбільших і ризикових.

За повідомленням ДФСУ, до графіка на 2018 рік передусім потрапили:

  • платники, у яких рівень сплати податку на прибуток і ПДВ нижчий за рівень сплати по відповідній галузі;
  • ті, хто декларував від’ємне значення об’єкта обкладення податком на прибуток;
  • ті, хто мав відносини з контрагентами, що перебувають у розшуку, ліквідовані чи збанкрутували;
  • ті, хто має розбіжності між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом;
  • ті, хто проводив операції з придбання товарів (послуг) у сумнівних постачальників;
  • ті, хто здійснював зовнішньоекономічні операції через нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах.

Власне статистика останніх років свідчить, що органи ДФСУ намагаються проводити якомога більше планових перевірок. Однак ефективність цього збільшення підпадає під сумнів.

Наприклад: за офіційними даними тієї ж ДФСУ, протягом 2017 року підрозділами аудиту ДФС порушникам законодавства було донараховано грошових зобов’язань на суму 26,6 млрд грн, узгодили лише 16,4 млрд грн, а надійшло взагалі тільки 5,1 млрд грн, тобто ефективність цієї роботи низька — 19,2% .

Наразі мовитиметься лише про підприємства, однак у Порядку № 524 містяться окремі критерії для фізосіб-підприємців, представництв нерезидентів, банків, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності тощо. Загальні правила стосуються всіх, а от щодо специфіки для різних груп див. текст цього документа.

Про загальні правила формування плану-графіка

1. План-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, котрий передує року, у якому здійснюватимуться такі документальні планові перевірки. За потреби цей річний план-графік коригується.