Підприємство в березні 2018 року видало працівникові з каси поворотну фінансову допомогу в розмірі 120000 грн, тим самим порушило встановлені НБУ обмеження на готівкові розрахунки. Чи загрожує підприємству штраф?

ВІДПОВІДЬ: Ми вважаємо, що загроза штрафу за перевищення граничних сум розрахунків готівкою минула зі спливом двох місяців із дня вчинення правопорушення. Утім не виключено, що доводити це контролерам доведеться у стінах суду. Пояснімо.

Передусім нагадаємо: обмеження на проведення готівкових розрахунків, які протягом понад чотирьох років визначала спеціальна постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210, з 05.01.2018 «перекочували» до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148, даліПоложення № 148 (про це див. матеріал «Касові операції: що нового» газети № 9/2018).

Тож нині саме п. 6 р. ІІ Положення № 148 визначено, що суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами:

  • між собою — у розмірі до 10000 грн включно;
  • з фізичними особами — у розмірі до 50000 грн включно.

Водночас, як і раніше, за порушення зазначених вище обмежень загрожує лише адміністративна відповідальність, передбачена ст. 16315 КУпАП.

Нагадаємо

Згідно зі ст. 16315 КУпАП, перевищення граничних сум розрахунків готівкою тягне за собою накладення штрафу на ФОПів, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 НМДГ, тобто від 1700 до 3400 грн.

Водночас перевищення граничних сум розрахунків готівкою, учинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1000 НДМГ (від 8500 до 17000 грн).

Дотримання суб’єктами господарювання установлених обмежень під час здійснення ними готівкових розрахунків між собою та/або з фізичними особами перевіряють податківці (пп. 8 абз. 3 п. 58 р. VI Положення № 148).

Розгляд справ про адмінправопорушення, передбачені ст. 16315 КУпАП, і накладення стягнень на підставі відповідної статті також належать до компетенції органів ДФС (ст. 2342 КУпАП).

Водночас уже котрий рік поспіль спірним на практиці лишається запитання: протягом якого строку після перевищення граничних сум розрахунків готівкою на особу може бути накладено штраф?

Контролери, дотримуючись фіскальної точки зору, схильні вважати відповідне правопорушення, передбачене ст. 16315 КУпАП, триваючим. Водночас, на їхнє переконання, адміністративне стягнення у зв’язку з його вчненням може бути накладено протягом двох місяців із дня його виявлення (ч. 1 ст. 38 КУпАП).

Проте, як на нас, для такого висновку немає жодного підґрунтя.

Нагадаємо

У теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які розпочинаються з якоїсь протиправної дії або бездіяльності та здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов’язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія чи бездіяльність, коли винний або не виконує конкретного покладеного на нього обов’язку, або виконує його неповністю чи неналежним чином (див. лист Мін’юсту від 02.08.2013 р. № 6802-0-4-13/11).