Бюджетна установа (платник ПДВ) отримує орендну плату та відшкодування комунальних послуг (здійснених за рахунок загального фонду бюджету) від орендаря — бюджетної установи. Чи є сума відшкодування об’єктом оподаткування ПДВ? Коли нараховувати податкові зобов’язання згідно зі ст. 187 ПКУ: на дату отримання коштів від орендаря чи на дату складання акта наданих послуг (рахунку на оплату)?

ВІДПОВІДЬ: У частині отриманого бюджетником (платником ПДВ) відшкодування комунальних платежів ПДВ-зобов’язання не виникатимуть. А ось орендні платежі потрібно оподатковувати ПДВ. При цьому ПДВ-зобов’язання орендодавець — бюджетна установа визнає на дату отримання відповідних коштів на рахунок у банку.

Відповідно до п. 185.1 ПКУ постачання товарів/послуг на митній території України є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості постачання товарів/послуг (але не може бути меншою мінімально допустимих розмірів, установлених п. 188.1 ПКУ).

Отже, операції з надання орендних послуг оподатковуються ПДВ і базою оподаткування при цьому є орендні платежі. Але якщо ідеться про відшкодування в межах договору оренди комунальних платежів, то для орендодавців-бюджетників є спецправила.

У п. 188.1 ПКУ визначено: до бази оподаткування ПДВ не включаються, зокрема, суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії.

Отже, платник ПДВ – бюджетна установа (орендодавець) на суму отриманого відшкодування комунальних платежів ПДВ-зобов’язання не нараховує. І, відповідно, сума такого відшкодування не відображається в декларації з ПДВ.

Є свої особливості й у визначенні ПДВ-зобов’язань у частині орендних платежів, які здійснюються за рахунок бюджетних коштів. Тут діють спецправила щодо визначення дати формування ПДВ-зобов’язань, прописані в п. 187.7 ПКУ.

Дата визнання ПДВ-зобов’язань — спецправила