У разі якщо контрагент порушив порядок заповнення та строки реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування або взагалі відмовляється їх складати, платник ПДВ може поскаржитися на нього контролерам.
Для цього разом із ПДВ-декларацією подають додаток 8 «Заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної  та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д8)» (далі — додаток Д8).
Тож розповімо, коли саме можна подавати додаток Д8 і як його заповнити

Коли подавати

Додаток Д8 платник ПДВ подає за бажанням у разі (п. 201.10 ПКУ):

  • допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної/розрахунку коригування, передбачених п. 201.1 ПКУ;
  • порушення продавцем/покупцем граничних строків реєстрації в ЄРПН (окрім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з п. 201.16 ПКУ) податкової накладної/розрахунку коригування;
  • якщо продавець узагалі відмовляється складати податкову накладну/розрахунок коригування.

Зауважимо

Подати додаток Д8 (заяву зі скаргою на продавця/покупця) платник ПДВ може протягом 365 к.дн., що настають за граничним строком подання ПДВ-декларації  за звітний (податковий) період, у якому:

  • не надано податкової накладної чи допущено помилки під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної;
  • порушено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

  Декларація з ПДВ подається в такі строки:

  • у разі подання декларації з ПДВ за місяць — протягом 20 к.дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 і п. 203.1 ПКУ);
  • у разі подання декларації з ПДВ за квартал — протягом 40 к.дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 49.18.1 ПКУ).

Разом із додатком Д8 (заявою зі скаргою на продавця/покупця) подають:

  • копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг;
  • копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

У зв’язку з тим що наразі не реалізовано технічної можливості процедури подання цих документів в електронній формі, такі копії документів подаються платниками ПДВ до контролюючого органу за місцем податкового обліку на паперових носіях у строк, визначений для подання декларації з ПДВ (див. роз’яснення в підкатегорії 101.23 системи «ЗІР»).