(коментар до листа Фонду соцстраху від 02.10.2017 р. № 5.2-28-681)

Суть питання. У коментованому листі Фонд соцстраху пояснив два питання:

1) чи вважається сумісником студент, який працевлаштовується?

2) чи може студент, який працює, отримувати право на допомогу від Фонду соцстраху (лікарняні та декретні) на загальних підставах?

Позиція Фонду соцстраху. Робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, і тому вона передбачає ведення трудової книжки відповідно до загального порядку та є для таких осіб основним місцем роботи. Неправильно оформлені трудові відносини підлягають переоформленню згідно із чинним законодавством.

Якщо особа з денною формою навчання (студент) буде працевлаштована відповідно до чинного трудового законодавства, вона матиме право на виплату допомоги по вагітності та пологах, по тимчасовій непрацездатності на загальних підставах як застрахована особа.

Коментар. Працевлаштування студентів — не рідкісне явище. Проте не всі роботодавці дотримуються трудового законодавства під час належного оформлення трудових відносин зі студентами, які навчаються за денною формою навчання, тобто поєднують останнє з роботою. Дехто оформлює їх як стажистів або практикантів, а дехто — як сумісників. Адже зазвичай студенти вперше працевлаштовуються, трудових книжок не надають, а графік їх роботи залежить від графіка навчальних занять. Тож часто вони працюють неповний робочий день.