Право виправляти помилки в податкових накладних шляхом складання до них розрахунків коригування визначено п. 192.1 ПКУ. Однак наразі серед кодів причин коригування, які можна вказати в графі 2.1 розрахунку коригування, немає спеціальної на випадок виправлення помилок у податковій накладній.
Тож, як платникам ПДВ заповнювати розрахунки коригування в таких ситуаціях, поговоримо далі

Однією з підстав для складання розрахунку коригування до податкової накладної є виявлення помилок, допущених під час складання податкової накладної, у т.ч. не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (п. 192.1 ПКУ).

Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307 (даліПорядок № 1307), містить лише два загальних правила щодо виправлень у податкових накладних, зокрема:

1) виправлення помилки відбувається через складання розрахунку коригування, у якому зазначаються виправлені дані (абз. 5 п. 21);

2) заборонено виправляти дату складання податкової накладної та її порядковий номер (абз. 6 п. 21).

Окрім цього, у Порядку № 1307 прописано:

1) як виправляти помилки в реквізитах заголовної частини податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію (п. 22);

2) механізм анулювання (виключення з ЄРПН) зайвих податкових накладних (зареєстрованих у ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг (п. 24)). Про нього ми розповідали у статті «Зайві податкові накладні: як їх виключити з ЄРПН» газети № 257/2018.

Своєю чергою, про окремі аспекти механізму виправлення помилок у податкових накладних можна дізнатися з роз’яснень податківців, наприклад, з листа ДФСУ від 27.11.2018 г. № 36942/7/99-99-15-03-02-17 (даліЛист № 36942).

Важливо

Оформлюючи розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 01.12.2018, нову графу «Сума податку на додану вартість» слід заповнювати лише в рядках, що додаються (п. 4.1 Листа № 36942). Тобто оскільки у старій податковій накладній цієї графи немає, то й у розрахунку коригування до такої податкової накладної її не заповнюють у тих рядках, що сторнуються.

Тому насамперед розповімо, як згідно з Порядком № 1307 та точкою зору контролерів складати розрахунки коригування в разі виправлення даних заголовної частини податкових накладних. А далі розглянемо найпоширеніші помилки в податкових накладних та покажемо, у який спосіб їх виправляти.

Помилки у заголовній частині податкової накладної

Неправильна дата складання податкової накладної